CHOMUTOVSKO - 14.10.2024
Houbaření je oblíbenou kratochvílí mnoha Čechů, ale občas se může proměnit v dobrodružství, které bychom raději sledovali z bezpečí domova.
Své o tom ví 82letý muž, který se minulý týden při houbaření ztratil v lesích nad Jirkovem na Chomutovsku. Naštěstí díky pohotovosti jeho manželky a trochu moderní techniky měl tento příběh šťastný konec. Pojďme se na to podívat blíže – a hlavně si připomenout, jak se takovým situacím vyhnout.
Minulý týden se manželský pár vydal na houby do oblasti Blatna. Zdánlivě klasický výlet do lesa, který podnikli už mnohokrát. Tentokrát však muž udělal osudnou chybu – poodešel trochu dál od své ženy a ztratil se. Jak řekla policii jeho manželka, byli v těchto lesích už několikrát, takže nic nenasvědčovalo tomu, že by se něco mohlo pokazit. Ale jak se říká, houbaření je zrádné – jeden moment obdivujete krásnou bedlu, a než se nadějete, nevíte, kde jste.
Ačkoliv muž měl mobilní telefon, jeho orientační schopnosti už tolik nedominovaly. „Jsem pod nějakým kopcem,“ sdělil manželce, která se ho neúspěšně pokoušela najít. Po 45 minutách neúspěšného pátrání se rozhodla zavolat na tísňovou linku 158.
Jak mobil a traktory zachránily den
Policista na druhém konci linky vzal věci do svých rukou a zavolal přímo ztracenému muži. Ten mezitím objevil stopy od traktoru a statečně kráčel po nich, snad s vírou, že ho dovedou zpátky do civilizace. Policista ho však poučil, aby zůstal na místě a zavolal na linku 158, což umožnilo lokalizovat jeho mobilní telefon a zjistit jeho přesnou polohu.
Za chvíli už policejní hlídky mířily k Bezručovu údolí, kde oba manžele našly v pořádku. Ztracený houbař sice neulovil košík hřibů, ale odnesl si alespoň cennou lekci: v lese není radno ztrácet hlavu ani signál.
Jak se neztratit v lese: Rady (nejen) pro houbaře
Příběh z Blatna skončil dobře, ale ne každý výlet do lesa má tak šťastný konec. Aby se houbaření nestalo hrou o přežití, je dobré se držet několika základních pravidel:
-
Plánujte svou cestu – Přemýšlejte nad tím, kam jdete a zda na to máte fyzické i psychické síly. Les je krásný, ale pokud vás chytí déšť a vy jste 10 km daleko od auta, může být cesta zpět náročnější, než čekáte.
-
Vždy dejte vědět, kam jdete – Před odchodem do lesa informujte blízké o své trase a časovém plánu. Houby počkají, ale záchranná akce v nočním lese nemusí být nejpříjemnější zážitek.
-
Mobilní telefon je váš nejlepší přítel – Funkční a nabitý mobil je v lese neocenitelným pomocníkem. Aplikace jako Mapy nebo Záchranka mohou v případě nouze zachránit život. A ano, signál v lese občas chybí, ale pokud ho máte, jste napůl doma.
-
Nevynechávejte svačinu – Lesní toulky často trvají déle, než plánujete, proto mějte s sebou vodu a něco k zakousnutí. Nejednou už se stalo, že ztraceného houbaře našli spíše vysíleného než dezorientovaného.
-
Oblékejte se s rozumem – Vrstvené oblečení a pohodlná obuv jsou základ. Ať už jdete na krátkou procházku nebo na celodenní výlet, počasí v lese se může rychle změnit.
-
Neznámý terén raději vynechte – Držte se známých míst a cest, kde máte přehled o tom, kam směřujete. Neznámé oblasti vás mohou zavést do slepých uliček (doslova).
-
Sledujte orientační body – Mějte přehled o výrazných objektech v okolí, jako jsou potoky, velké stromy nebo rozcestníky. To vám může pomoci při návratu, když ztratíte směr.
Co dělat, když se ztratíte?
Zachovejte klid. Zkuste se vrátit po svých stopách a držte se jednoho směru. Pokud máte mobil, zavolejte blízkým nebo na tísňovou linku. A hlavně zůstaňte na místě, pokud jste ho nahlásili policii.
A pokud vše selže, vydávejte hluk. Volání nebo pískání může přitáhnout pozornost záchranářů či jiných houbařů, kteří vás najdou dříve, než padne tma.
Houby nebo pokuta?
Až se příště vydáte na houby autem, nezapomeňte zaparkovat na povoleném místě. Lesní cesty a náhodná parkoviště mohou lákat, ale hrozí vám pokuta nebo odtah. A hlavně, nechte cennosti doma!
Zdroj: PČR
Foto: Robert Bednařík