Sedíte celý den v práci, v autě nebo u počítače? Máte pocit, že se nehýbete dostatečně?
Pak byste měli vědět, že sedavý způsob života je jedním z největších rizikových faktorů pro vaše zdraví. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je nedostatek fyzické aktivity příčinou až 5 milionů úmrtí ročně na celém světě. Jaké jsou následky nadměrného sezení na náš organismus a co můžeme udělat pro to, abychom je minimalizovali?
Co je sedavý způsob života?
Sedavý způsob života se týká činností, které jsou vykonávány a které nemají téměř žádný energetický výdej, jako je sezení, ležení, nedělání domácích prací, nechodění atd. Tohle všechno zvyšuje šance na srdeční choroby, cukrovku a dokonce i rakovinu, kromě obezity. Na druhou stranu máme fyzickou nečinnost, která znamená nedostatek pohybu nebo cvičení. WHO doporučuje alespoň 150 minut středně intenzivní aerobní aktivity a alespoň 75 minut vysoce intenzivní aktivity týdně pro dospělé a minimálně hodinu každý den pro děti. Počítá se i chůze, denně bychom měli ujít přinejmenším 10 000 kroků.
Jaké jsou následky sedavého způsobu života na zdraví?
Nadměrné sezení má negativní vliv na celý náš organismus. Zde jsou některé z nejzávažnějších problémů, které mohou vzniknout:
- Zátěž páteře a nesprávné držení těla. Při sezení se většina váhy přenáší na spodní část páteře, což má za následek nadměrnou zátěž této citlivé oblasti, nesprávné držení těla a nepříjemnou bolest.
- Riziko kardiovaskulárních onemocnění. Nadměrné sezení může mimo jiné také zvýšit riziko výskytu kardiovaskulárních onemocnění, jako jsou infarkt, mrtvice nebo cukrovka. Navíc dlouhodobé sezení způsobuje také špatné prokrvení nohou, což může vést ke křečím a otokům.
- Trávicí potíže. Také trávicí potíže jsou na seznamu nepříjemných následků nadměrného sezení. Vícehodinové sezení spolu s nesprávným držením těla a utěsněním vnitřních orgánů (včetně trávicího traktu) mohou být příčinou zácpy, pálení žáhy a nadýmání.
- Psychické potíže. Nadměrné sezení může vyvolat také psychické potíže, jako jsou úzkostné stavy, záchvaty paniky a deprese. Jelikož jsme lidé společenští tvorové, měli bychom věnovat více času vztahům, zábavě s přáteli na čerstvém vzduchu a méně času trávit před obrazovkami.
- Nadváha. Pokud sečteme nadměrné sezení, nedostatek pohybu a nevyváženou stravu, je z dlouhodobého hlediska jediným logickým výsledkem nadváha. Nadměrné sezení totiž může vést k hromadění tuku v těle, značnému množství přebytečných kilogramů a nespokojenosti s vlastním tělem.
- Oslabená funkce svalů. Dlouhodobé sezení může také vést k oslabení a krčení svalů páteře a následně k bolestem v této oblasti. Kromě toho dochází k nedostatečné stimulaci pohybového systému a zabezpečujících orgánů, snižuje se celková výkonnost organismu a klesá zdatnost.
Co můžeme udělat pro to, abychom minimalizovali negativní účinky sedavého způsobu života?
Můžete si také najít nějaký sport nebo koníček, který vás baví a motivuje k pohybu. Například tanec, jóga, plavání, turistika nebo cyklistika. Důležité je najít si rovnováhu mezi prací a odpočinkem, mezi sezením a pohybem, mezi jídlem a pitím. Tím si zlepšíte nejen své fyzické, ale i duševní zdraví.