V Městských sadech v Ústí nad Labem se konala vzpomínková akce, které se zúčastnili žáci Základní školy Elišky Krásnohorské. U památníku obětem holocaustu vysázeli cibulky krokusů, které mají symbolizovat židovské oběti nacistického režimu.
Akce se jmenuje Krokus a je součástí mezinárodního projektu, který se snaží podporovat vzdělávání o holocaustu a předcházet rasismu a antisemitismu. Projekt vznikl v Irsku a inspiroval se příběhem dívky Anny Frankové, která si ve svém deníku psala o krocusech, které viděla z okna svého úkrytu.
Žáci si během akce připomněli historii a důsledky holocaustu a prohlédli si památník, který byl odhalen v roce 2015. Památník má podobu kamenné hvězdy Davidovy, kterou doplní krokusy ve stejném tvaru, až na jaře rozkvetou. Ten tvoří žulová skulptura ve tvaru Davidovy hvězdy zabořené do země. Devět tun vážící žulová hvězda vznikla podle výtvarného návrhu ústeckého architekta Michala Gabriela a kamenosochařské práce provedli Jiří Rusý a Irena Fišerová z Loun. Hvězda připomíná památku ústeckých Židů, kteří nepřežili 2. světovou válku.
Akci podpořili zástupci města a Židovské obce v Ústí nad Labem. Předsedkyně Židovské obce Anna Ťupková poděkovala žákům za jejich účast a ocenila jejich zájem o historii a památku obětí.
Akce Krokus je realizována Základní školou E. Krásnohorské ve spolupráci s Židovskou obcí v Ústí nad Labem a Židovským muzeem v Praze a je pod záštitou irské nadace Holocaust Education Trust Ireland.