Dnes je 28. listopad 2024, svátek má René
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Magazin Víte, že existují symboly na plastových lahvích? Jsou tyto láhve bezpečné ? Vytvořit článek
Víte, že existují symboly na plastových lahvích? Jsou tyto láhve bezpečné ?
Redakce iÚSTECKO - 04. 06. 2023    27786    0 Líbil se vám tento článek?

Plastové lahve jsou běžně používané pro balení a skladování nápojů a potravin. Jsou lehké, odolné a snadno se recyklují. Ale jsou také zdravotně nezávadné? Neobsahují nějaké škodlivé látky, které by mohly ohrozit naše zdraví?

Odpověď na tuto otázku není jednoduchá, protože existuje mnoho druhů plastů a každý z nich má své vlastnosti a rizika. Na spodku plastových lahví je vylisován trojúhelník s číslem, které označuje druh chemické látky, ze které je láhev vyrobená. Podle tohoto čísla se dá určit, jak bezpečná je daná láhev.

Například číslo 1 znamená PET (polyetyléntereftalát), Tyto láhve jsou určeny jen pro jedno použití. Důvodem je, že mohou uvolňovat do tekutiny těžké kovy jako například antimon (stibium). Dále mohou uvolňovat chemické substance, které narušují činnost vaší hormonální soustavy. Při degradaci PET se uvolňuje acetaldehyd, který svým nasládlým zápachem může znehodnotit obsah PET lahví. Do nápojů se také může uvolňovat oxid antimonitý, který se používá při výrobě PET lahví jako katalyzátor.

Číslo 2 znamená HDPE (polyetylén vysoké hustoty), což je takzvaný "dobrý" plast. Má ze všech používaných plastů nejnižší pravděpodobnost uvolňování škodlivých látek do tekutin. Tyto láhve jsou obvykle bílé nebo průhledné a používají se například pro mléko nebo šťávy.

Číslo 3 znamená PVC (polyvinylchlorid), což je jeden z nejnebezpečnějších plastů. Může uvolňovat látky, které narušují činnost hormonů nebo jsou karcinogenní. Tyto láhve jsou obvykle tvrdé a pružné a používají se například pro oleje nebo octy. Jako odpad nepatří do kontejnerů pro plasty, ale do sběrných dvorů jako nebezpečný odpad.

Číslo 4 znamená LDPE (polyetylén nízké hustoty), což je relativně bezpečný plast. Pokud se nevystavuje vyšším teplotám a mechanickému namáhání, neměly by se do nápojů a jídel uvolňovat nežádoucí chemické látky. Tyto láhve jsou obvykle měkké a pružné a používají se například pro kečupy nebo hořčice.

Číslo 5 znamená PP (polypropylén), což je také relativně bezpečný plast. Pokud se nevystavuje vyšším teplotám a mechanickému namáhání, neměly by se do nápojů a jídel uvolňovat nežádoucí chemické látky. Tyto láhve jsou obvykle tvrdé a průhledné a používají se například pro jogurty nebo med.

Číslo 6 znamená PS (polystyrén), což je látka uvolňující karcinogeny. Tyto láhve jsou obvykle tvrdé a křehké a používají se například pro vajíčka nebo instantní polévky. Tyto obaly by se v žádném případě neměly používat pro uschovávání nápojů a jídel.

Číslo 7 znamená PC (polykarbonát), což je pro uskladňování potravin a vody je to nejhorší varianta, protože uvolňuje BPA (Bisfenol A).
Láhvím anebo jiným nádobám vyrobeným z polykarbonátu pro uskladnění nápojů a potravin se za každých okolností vyhněte. 

Závěr: Plastové lahve nejsou všechny stejné a jejich bezpečnost závisí na druhu plastu, ze kterého jsou vyrobené. Některé plastové láhve jsou relativně bezpečné, pokud se používají správně a neopakovaně, ale jiné mohou uvolňovat škodlivé látky, které by mohly ohrozit naše zdraví. Nejlepší je vždy zkontrolovat číslo na spodku lahve a vyhnout se těm, které jsou označeny jako 3, 6 nebo 7. Ještě lepší je omezit spotřebu plastových lahví a nahradit je nádobami z jiných materiálů, jako je sklo, kov nebo keramika.

 



Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Prodej a pronájem