ČR - 04.09.2024
Téměř tři čtvrtiny Čechů nesouhlasí se zvyšováním koncesionářských poplatků za televizní a rozhlasové vysílání. Vyplývá to z nedávného průzkumu agentury NMS Market Research.
Nový návrh zákona, který prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně, počítá se zvýšením poplatků o 15 Kč za televizi a 10 Kč za rozhlas měsíčně. Od ledna 2025 by tak Češi měli platit 150 Kč za televizní vysílání a 55 Kč za rozhlasové.
Podle průzkumu však tento krok odmítá 71 % dotázaných. Výraznou nesouhlasnou reakci vyvolává i plán rozšířit povinnost platby poplatků na všechny domácnosti s připojením k internetu nebo chytrým telefonem, bez ohledu na vlastnictví televize či rádia. S touto změnou nesouhlasí 70 % respondentů.
„Koncesionářské poplatky jsou pro veřejnoprávní média klíčovým zdrojem příjmů, přičemž jejich výše se nezměnila od roku 2008. Přesto většina Čechů zvýšení poplatků odmítá,“ uvedla Lucie Režná z NMS. Dodala také, že pouze 40 % dotázaných souhlasí s tím, aby koncesionářské poplatky zůstaly hlavním zdrojem financování České televize.
Souhlas se zvyšováním poplatků úzce souvisí s úrovní dosaženého vzdělání. Mezi vysokoškolsky vzdělanými Čechy souhlasí se zvýšením 34 % dotázaných, zatímco mezi lidmi se základním vzděláním je to pouze 13 %.
Pro většinu Čechů je zásadní, aby Česká televize byla zdrojem objektivních informací. Tento požadavek podporuje 93 % respondentů. Polovina populace považuje ČT za dobrý zdroj objektivních informací, ale nestrannost této stanice vnímá pozitivně jen 39 % lidí. Přesto 55 % Čechů věří České televizi více než komerčním stanicím, přičemž mezi mladými lidmi ve věku 18–26 let je tato důvěra ještě vyšší, dosahuje 70 %.
Veřejnoprávní média jsou pro dvě třetiny české populace nezbytnou součástí demokratické společnosti. Tento názor sdílí lidé napříč generacemi, přičemž podpora je silnější mezi lidmi s vyššími příjmy. Mezi těmi, kteří mají čistý měsíční příjem nad 40 000 Kč, souhlasí s významem veřejnoprávních médií 70 % dotázaných, zatímco u lidí s příjmem do 20 000 Kč měsíčně je to o 15 % méně.
„I když Češi odmítají zvýšení poplatků, roli veřejnoprávních médií považují za důležitou,“ uzavřela Režná, která také upozornila, že polovina Čechů nesouhlasí se zrušením veřejnoprávní televize na Slovensku.
Průzkum probíhal ve dvou fázích, v květnu a srpnu 2024, a zúčastnilo se jej celkem přes 2 600 respondentů.
Zdroj: NMS Market Research
Foto: PxHere