
ČR - 18.03.2025
Podle zprávy společnosti Kaspersky The mobile malware threat landscape in 2024, zveřejněné na akci Mobile World Congress 2025 v Barceloně, vzrostl počet útoků bankovních trojanů na smartphony v roce 2024 ve srovnání s předchozím rokem o 196 %.
Kyberzločinci mění taktiku a spoléhají na masovou distribuci malwaru pro krádeže bankovních přihlašovacích údajů. Společnost Kaspersky během uplynulého roku odhalila na celém světě více než 33,3 milionu útoků, které cílily na uživatele smartphonů a zahrnovaly různé typy malwaru a dalšího nežádoucího softwaru.
Počet útoků bankovních trojanů na smartphony s Androidem vzrostl ze 420.000 v roce 2023 na 1,242.000 v roce 2024. Malware bankovních trojanů je naprogramován tak, aby kradl uživatelské přihlašovací údaje pro online bankovnictví, služby elektronických plateb a systémy kreditních karet.
Kyberzločinci chtějí přimět oběti ke stažení bankovních trojanů například šířením škodlivých odkazů prostřednictvím SMS nebo aplikací pro zasílání zpráv, nebezpečných příloh emailů nebo přesměrováním uživatelů na podvodné webové stránky. Mohou dokonce posílat zprávy z účtu nějakého hacknutého kontaktu, takže podvod vypadá důvěryhodněji. Na oklamání uživatelů útočníci často využívají zprávy o aktuálních trendech nebo mimořádných událostech, aby vytvořili pocit naléhavosti a snížili ostražitost obětí.
„Podvodníci se přestali snažit o vytváření unikátních balíčků malwaru a místo toho se soustředili na distribuci stejných souborů co největšímu počtu obětí. Je stále důležitější být počítačově gramotný a vzdělávat i své blízké – od dětí po seniory –, protože před dobře promyšlenými podvody a psychologickými triky navrženými ke krádeži bankovních dat není nikdo zcela v bezpečí,“ řekl Anton Kivva, bezpečnostní expert společnosti Kaspersky.
I když jsou bankovní trojany nejrychleji rostoucím typem malwaru, z hlediska podílu napadených uživatelů, který činil 6 %, jim celkově patří až čtvrté místo. Nejrozšířenější kategorií zůstává AdWare, který zasáhl 57 % napadených uživatelů, za nímž následují obecné trojany (25 %) a RiskTools (12 %). Hodnocení zahrnuje malware, adware a nežádoucí software.
V roce 2024 spustili kyberzločinci každý měsíc průměrně 2,8 milionu útoků malwaru, adwaru a nežádoucího softwaru na mobilní zařízení. Produkty Kaspersky zablokovaly během roku celkem 33,3 milionů útoků.
Nejaktivnější hrozbou v roce 2024 byla Fakemoney, skupina podvodných aplikací navržených pro falešné investice a platby. Dalším velkým problémem byly upravené verze WhatsApp, které obsahovaly trojského koně typu Triada – tento malware dokáže stáhnout a spustit další škodlivé nebo adwarové moduly, například pro zobrazování reklam nebo provádění jiných nežádoucích akcí. Neoficiální modifikace WhatsApp se z hlediska aktivity umístily na třetím místě, hned za obecnou kategorií generických cloudových hrozeb.
Zdroj: Kaspersky
Foto: Ilustrační foto, AI

