ÚSTÍ NAD LABEM - 01.02.2025
V Ústí nad Labem byl při stavbě justičního paláce objeven cenný archeologický nález. Jedná se o pozůstatky tábořiště lovců mamutů staré 20 tisíc let. Naleziště pokrývají tisíce kostí a částí těl z desítek ulovených zvířat. Archeologové objevili minimálně 13 jedinců mamuta a další zástupce pleistocenní fauny.
Dle nalezených kamenných nástrojů, které lovci mamutů používali, je naleziště datováno do mladého paleolitu, do období gravettienu. Z této doby pochází i známá naleziště v Dolních Věstonicích a Pavlově na jižní Moravě.
Kromě kostí zvířat byly nalezeny i četná ohniště a pracovní plochy. To dokazuje, že se na místě nejen lovilo, ale i zpracovávaly ulovené kusy a vyráběly nástroje. Nález je dalším důkazem o mimořádném významu severozápadních Čech v oblasti archeologického kulturního dědictví Evropy.
Záchranný výzkum, který probíhá pod záštitou Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech ve spolupráci se Střediskem pro paleolit a paleoantropologii v Dolních Věstonicích a Archeologického ústavu akademie věd ČR v Brně, je pro Ústecký kraj velmi cenný.
Zdroj a foto: ÚK