CHOMUTOV - 02.07.2024
Chomutovský zoopark slavnostně otevřel nově přestavěný výběh pro dikobrazy, který slibuje návštěvníkům unikátní zážitek. Hlavním lákadlem je vyvýšená část expozice, kde mohou návštěvníci obdivovat tato fascinující zvířata z bezprostřední blízkosti.
V zooparku jsou chováni tři dikobrazi srstnatonosí, kteří byli dříve v původní expozici zřídka k vidění. To se nyní výrazně změnilo. Nová vyvýšená plošina, na kterou chovatelé umisťují krmení, přitahuje dikobrazy k návštěvníkům. Ti tak mohou sledovat dikobrazy přímo v úrovni očí. Ředitelka zooparku Věra Fryčová dokonce naznačila, že by v budoucnu mohlo být možné, aby si návštěvníci dikobrazy sami nakrmili.
V současné době mohou návštěvníci v novém výběhu vidět dikobrazí pár, zatímco jedna ze samic je v zázemí.
Slavnostního otevření expozice, které se konalo v pondělí 24. června, se zúčastnil i náměstek chomutovského primátora JUDr. Milan Petrilák. „S radostí sleduji, jak se zoopark neustále posouvá a rozvíjí, a každý rok nabídne návštěvníkům něco nového a atraktivního,“ pochválil přestavbu výběhu. Ta trvala přibližně tři měsíce a stála 420 tisíc korun.
Nový výběh dikobrazů se nachází pod bazénem tuleňů. Přestože dikobrazi mají pověst nebezpečných zvířat, návštěvníci se jich bát nemusí. Vedoucí zoologie Miroslav Brtnický vysvětluje: „Domněnka, že dikobraz ostny vystřeluje na větší vzdálenost, je mylná. Dikobraz se při obraně otáčí k útočníkovi zády, chřestí ostny a pokud to nepomůže, prudce couvne a při zapíchnutí ostny uvolní.“
Chomutovský zoopark chová dikobrazy téměř třicet let, prvního jedince získal v roce 1997. Zoopark se může pochlubit několika úspěšnými odchovy.
Dikobraz srstnatonosý, spolu s dikobrazem obecným, patří k největším zástupcům dikobrazů. Tento nejseverněji žijící druh obývá jihozápadní a střední Asii a vyskytuje se i na Blízkém východě.
Zdroj a foto: Zoopark Chomutov