Dnes je 22. listopad 2024, svátek má Cecílie
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně V Česku po 15 letech potvrzen výskyt katarální horečky ovcí Vytvořit článek
V Česku po 15 letech potvrzen výskyt katarální horečky ovcí
Redakce iÚSTECKO - 06. 09. 2024    6442    0 Líbil se vám tento článek?

ČR - 06.09.2024

V České republice byl po patnácti letech potvrzen případ katarální horečky ovcí (KHO). Nákazu odhalilo vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Jihlava, kde byl pozitivně testován plemenný beran chovaný na farmě v Jindřichovicích na Sokolovsku. Zvíře vykazovalo typické příznaky tohoto virového onemocnění. Jde o první potvrzený případ KHO na českém území od roku 2009.

Nákaza není přenosná na člověka

Na farmě v Jindřichovicích se nachází přes 370 ovcí, 200 koz a 130 kusů skotu, přičemž všechny tyto druhy hospodářských zvířat jsou vůči této nákaze náchylné. Příznaky, které nemocný beran vykazoval, zahrnovaly zvýšenou teplotu, výtok z nozder, otoky, zhoršené dýchání a nechuť k přijímání potravy. V uplynulých dnech uhynuli na farmě dva další berani, kteří vykazovali výtok z nozder, avšak jejich těla byla neškodně zlikvidována.

Státní veterinární správa (SVS) okamžitě zareagovala zavedením mimořádných veterinárních opatření, jejichž cílem je zabránit dalšímu šíření nákazy. „Není třeba utrácet zvířata v ohnisku, avšak bude vymezeno ochranné pásmo o poloměru 150 km. V této oblasti budou zpřísněna pravidla pro přesuny zvířat,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Chovatelé v postižené oblasti budou povinni sledovat zdravotní stav svých zvířat a hlásit jakékoli změny příslušné krajské veterinární správě. Živá zvířata z této oblasti se do odvolání nebudou moci přemisťovat do jiných chovů, což bude mít dopad zejména na obchod se státy mimo EU.

Nákaza katarální horečky ovcí se v České republice objevila již v letech 2007 až 2009, kdy bylo zaznamenáno celkem 14 ohnisek. Poslední případ byl evidován v září 2009. Tehdy byla nařízena povinná vakcinace všech ovcí, koz a skotu, přičemž náklady hradil stát. „I tentokrát budou mít chovatelé možnost žádat o kompenzace nákladů spojených s výskytem KHO,“ oznámil ministr zemědělství Marek Výborný.

V současnosti se katarální horečka ovcí šíří v západní Evropě, zejména ve Francii, Německu, Dánsku a Lucembursku. Nedávno byla nákaza potvrzena jen sedm kilometrů od českých hranic v Německu. 

Od roku 2007 probíhá v Česku aktivní monitoring KHO, zejména v období výskytu přenašečů nákazy, tiplíků, který trvá přibližně od dubna do listopadu. Monitoring spočívá ve vyšetřování krve zvířat, přičemž v roce 2023 bylo vyšetřeno přes 1100 kusů skotu a několik desítek ovcí a koz. 

Katarální horečka ovcí je virové onemocnění, které postihuje zejména ovce, ale i kozy a skot. Přenáší ji krev sající hmyz, konkrétně tiplíci. Mezi příznaky patří horečka, záněty a otoky v oblasti ústní dutiny a nozder, krváceniny na sliznicích a vředy.

Zdroj: SVS

Foto: PxHere



Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Prodej a pronájem
Reklama   •   Koupit reklamu