ÚSTÍ NAD LABEM - 02.09.2024
Krajský úřad Ústeckého kraje připravuje zavedení nových opatření zaměřených na regulaci invazivního druhu pajasanu žláznatého (Ailanthus altissima). Tento strom, původem z jihovýchodní Asie, se v posledních letech stal významným problémem nejen v České republice, ale i v celé Evropě.
Pajasan žláznatý, známý svou extrémní odolností a schopností rychlého šíření, se v Ústí nad Labem rozšířil především podél silnic a železnic. V těchto oblastech představuje vážnou ekologickou i zdravotní hrozbu. Jeho kořenový systém může narušovat stavby, jeho pyl je silně alergenní, a navíc je velmi obtížné ho odstranit – po pokácení totiž z kořenů rychle vyrůstají nové výhony.
Navržené postupy regulace
Krajský úřad zveřejnil návrh opatření na své úřední desce, který obsahuje konkrétní metody boje proti pajasanu. Návrh stanovuje postupy, které musí být při odstraňování stromů dodržovány, včetně použití herbicidů. Ty se mají aplikovat metodou navrtávání a injektáže do kmene, což zajistí, že strom nejprve uschne a až poté bude bezpečně pokácen.
Důležitou novinkou v navrhovaných opatřeních je, že při dodržení stanovených postupů nebudou pajasany chráněny podle zákona o ochraně přírody a krajiny. To výrazně zjednoduší jejich kácení a usnadní regulaci tohoto nebezpečného druhu.
Výzva pro veřejnost a odborníky
Navrhované opatření nyní podléhá připomínkování, do kterého se mohou zapojit jak místní obyvatelé, tak odborníci. Každý, jehož práva či zájmy mohou být tímto opatřením ovlivněny, má možnost podat své připomínky do 14. října 2024.
Pajasan žláznatý: Krásný vetřelec s temnou stránkou
Pajasan žláznatý je strom, který na první pohled působí exoticky a impozantně. Dorůstá až do výšky 30 metrů a jeho štíhlá koruna může zdobit městské parky i okraje silnic. Tento strom, který pochází z Číny, Indie a dalších oblastí Asie, byl původně vysazován s dobrými úmysly jako okrasný prvek díky své nenáročnosti a rychlému růstu.
Postupem času se však ukázalo, že pajasan má také svou temnou stránku. Díky své schopnosti rychlého šíření a regenerace po pokácení se stal jedním z nejnebezpečnějších invazivních druhů v Evropě. Jeho přítomnost ohrožuje nejen městské prostředí, ale i původní ekosystémy.
Nebezpečný invazivní druh
Pajasan se v přírodě šíří především na stanovištích vzácných druhů rostlin, které vytlačuje. V zemědělství je považován za plevel, který přenáší různé patogeny, a v lesnictví rychle osídluje paseky, kde ohrožuje původní druhy dřevin.
Navzdory svému atraktivnímu vzhledu se pajasan žláznatý stal nebezpečným nepřítelem, který vyžaduje důkladnou kontrolu a efektivní regulaci. Ústecký kraj se proto snaží vyvinout takové postupy, které pomohou čelit šíření tohoto druhu a chránit tak místní ekosystémy. Veřejnost a odborníci nyní mají příležitost přispět svými názory k finalizaci opatření, které by mělo přinést účinnou ochranu před tímto invazivním vetřelcem.
Zdroj: Ústecký kraj
Titulní foto: Pajasan žláznatý, katalog-rostlin.cz