Dnes je 18. říjen 2024, svátek má Lukáš
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Kraj Ústecký kraj ocenil výjimečné přínosy v kultuře a památkové péči Vytvořit článek
Ústecký kraj ocenil výjimečné přínosy v kultuře a památkové péči
Redakce iÚSTECKO - 07. 10. 2024.    3155    0 Líbil se vám tento článek?

ÚSTÍ NAD LABEM - 07.10.2024

 
 

Ve Wolfrumově vile v Ústí nad Labem proběhlo slavnostní předání cen Zlatý džbánek a Zlaté cimbuří.

Tato prestižní ocenění uděluje Ústecký kraj osobnostem, spolkům a organizacím za jejich mimořádný přínos v oblasti kultury a péče o kulturní památky.

Džbánek 2.jpg

Ocenění za tradiční lidovou kulturu

Ocenění Zlatý džbánek, které je určeno těm, kteří se podílejí na uchování a rozvoji tradiční lidové kultury a řemesel, letos získal Spolek loutkářů z Loun. Tento spolek, jehož historie sahá až do roku 1909, se zasloužil o vznik nejstaršího stálého loutkového divadla v Československu. Dnes spolek pokračuje v pořádání pravidelných představení a kulturních akcí, čímž významně přispívá k uchování české loutkářské tradice, zapsané na seznamu UNESCO.

Další Zlatý džbánek si odnesla Magdaléna Brožová, keramička z městyse Levín, kde navazuje na 600 let starou hrnčířskou tradici. Její ručně točené a dřevem pálené nádoby jsou moderním pojetím tradičního řemesla, které přitahuje pozornost nejen regionálních, ale i zahraničních zájemců o autentické řemeslné výrobky. Její práce významně přispívá k ochraně kulturního dědictví Ústeckého kraje.

Ocenění za obnovu kulturních památek

V kategorii Zlaté cimbuří, která oceňuje nejlepší projekty v oblasti obnovy kulturních památek, zvítězila obec Hrobčice za obnovu zámku Mirošovice. Tento zámek, původně gotická tvrz z 15. století, prošel několika stavebními úpravami, ale v důsledku porevolučních let téměř zanikl. Dnes je díky pečlivé rekonstrukci znovu zářnou dominantou obce. Starostka Jana Syslová převzala ocenění za tento úspěšný projekt, jehož realizace si vyžádala 64,8 milionu korun.

Druhé místo obsadilo město Budyně nad Ohří za obnovu místní synagogy z 18. století, která byla dlouho opuštěná a chátrala. Nyní, po nákladné rekonstrukci za 24 milionů korun, je synagoga jediným výrazným památníkem židovské komunity v Budyni.

Na třetím místě se umístila obec Dolní Podluží za obnovu hrobky rodiny Brass, významné rodiny podnikající v textilním průmyslu. Oprava hrobky zahrnovala renovaci kamenného portálu, schodiště a ohradní zdi, a celkové náklady dosáhly téměř jednoho milionu korun.

Ocenění za přínos k ochraně kulturního dědictví

Zlaté cimbuří za přínos k péči o kulturní dědictví získal in memoriam PhDr. František Ledvinka, jehož zásluhy v oblasti památkové péče a muzejnictví jsou široce uznávány. Ledvinka, který mimo jiné stál u vzniku Muzea lidové architektury v Zubrnicích, významně přispěl k dokumentaci zaniklých obcí a obnově mnoha památek. Ocenění za něj převzal jeho syn Tomáš Ledvinka.

Džbánek 3.jpg

Tato ocenění, udělená ve slavnostní atmosféře, připomínají významné osobnosti a projekty, které se zasazují o zachování a rozvoj kulturního bohatství Ústeckého kraje.

Zdroj a foto: ÚK



Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Prodej a pronájem
Reklama   •   Koupit reklamu