Letos si připomínáme 35. výročí listopadové revoluce roku 1989, události, která významně ovlivnila moderní české dějiny a přinesla zásadní změny v politickém a ekonomickém systému Československa a později České republiky. Podle čerstvého výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) Sociologického ústavu Akademie věd ČR, který proběhl během letních měsíců roku 2024, vnímá tuto klíčovou událost pozitivně většina české veřejnosti.
Průzkum ukázal, že spolu s obdobím první Československé republiky je listopadová revoluce v roce 1989 hodnocena jako nejvýznamnější a nejpříznivější událost v historii naší země od roku 1918. Z výsledků vyplývá, že 43 % dotázaných hodnotí současné poměry jako lepší než ty, které panovaly před listopadem 1989. Naopak 16 % respondentů uvedlo, že preferuje tehdejší dobu, zatímco 37 % veřejnosti má pocit, že se situace příliš nezměnila a hodnotí ji jako „napůl“.
Hodnocení současné situace se výrazně zlepšilo v mnoha oblastech života, a to především v porovnání s dobou před listopadovou revolucí. Výjimkou zůstávají otázky sociálních jistot a bezpečnosti občanů, kde se lidé vyjadřují spíše kriticky nebo vyrovnaně. Právě v těchto oblastech, které se týkají stability a pocitu jistoty, mají někteří obyvatelé stále pochybnosti.
Listopadová revoluce zůstává pro českou veřejnost jedním ze symbolů naděje a touhy po svobodě. Výsledky průzkumu CVVM tak reflektují nejen pohled na samotnou revoluci, ale i na vývoj české společnosti za poslední tři a půl desetiletí.