ČR - 27.09.2024
Podle aktuální tiskové zprávy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byl srpen 2024 na území České republiky teplotně výrazně nadnormální. Se svými průměrnými teplotami se zařadil na čtvrté místo mezi nejteplejší srpny od roku 1961.
Průměrná měsíční teplota vzduchu dosáhla 20,2 °C, což je o 2,3 °C více, než činí normál pro období 1991–2020. Teploty zůstávaly po většinu měsíce nad normálem, přičemž podprůměrné hodnoty byly zaznamenány pouze během sedmi dnů, zejména na počátku měsíce. Téměř 90 meteorologických stanic evidovalo 10 a více tropických dnů, kdy maximální teplota překročila 30 °C.
Srážky a odtoky: Prostorově nerovnoměrné a lokální bouřky
Co se týče srážek, srpen byl hodnocen jako srážkově normální. Celkový úhrn srážek činil 67 mm, což představuje 86 % normálu 1991–2020. Srážky však byly rozloženy velmi nerovnoměrně, a často byly spojeny s lokálními bouřkami. Tato nerovnoměrnost přispěla k tomu, že v některých oblastech došlo k prudkému kolísání hladin vodních toků, přičemž na menších tocích byl místy dosažen i 2. stupeň povodňové aktivity (SPA).
Celkově byl srpen z odtokového hlediska podprůměrný ve všech povodích. Průtoky většiny sledovaných toků byly převážně podprůměrné nebo průměrné, a u většiny vodních nádrží byl pozorován pokles hladin. Hladiny nádrží se v průběhu měsíce držely minimálně na 75 % kapacity, ke konci měsíce však klesly na 70 %.
Kvalita ovzduší a imisní limity
V srpnu byla na některých stanicích zaznamenána zhoršená kvalita ovzduší. Například na stanici Sněžník v okrese Děčín došlo k překročení imisního limitu pro maximální denní 8hodinový průměr koncentrací ozónu (O3). Srpen 2024 byl z hlediska rozptylových podmínek výrazně horší, než jak je obvyklé v rámci třicetiletého průměru (1991–2020). Koncentrace jemného prachu PM10 a PM2,5 byly sice třetí a čtvrté nejnižší za poslední dekádu, ale naopak koncentrace ozónu patřily k nejvyšším v posledních deseti letech.
Celkově lze srpen 2024 shrnout jako měsíc s extrémními teplotami, nerovnoměrnými srážkami a podprůměrnými vodními toky, který byl doprovázen místy zhoršenou kvalitou ovzduší.
Zdroj: ČHMÚ
Foto: Redakce