V prvním čtvrtletí letošního roku se na Energetický regulační úřad (ERÚ) obrátilo téměř 4 000 spotřebitelů s různými podněty a stížnostmi.
V polovině případů se jednalo o problémy související s platbami za energie, zatímco stovky dalších se týkaly změny dodavatele a souvisejících témat, jako je například odstoupení od stávající smlouvy. ERÚ zaznamenal výrazný nárůst návrhů na mimosoudní řešení spotřebitelských sporů, jejichž počet se oproti loňskému roku opět zdvojnásobil.
V prvním kvartálu letošního roku pokračoval trend z předchozího období - nejčastějšími problémy, které spotřebitelé řešili s ERÚ, byly platby za energie. Z celkového počtu 3 857 podání se tohoto tématu týkala téměř polovina (1 969). Ladislav Havel, člen rady ERÚ, uvádí: "V loňském roce nám spotřebitelé volali a psali hlavně kvůli zvýšeným zálohám za elektřinu a plyn. Nyní se zdražení začíná častěji projevovat také ve vyúčtováních, která lidem postupně chodí."
Havel dále upozorňuje na časté stížnosti týkající se chybného vyúčtování a radí spotřebitelům, aby v takových případech neprodleně a písemně reklamovali u dodavatele. Pokud došlo k neoprávněné změně ceníku, například pokud dodavatel neoznámil zdražení s minimálním třicetidenním předstihem prokazatelně a adresně, jde o neplatnou změnu a spotřebitel se musí bránit.
V prvním čtvrtletí letošního roku byl také zaznamenán výrazný meziroční nárůst počtu návrhů na zahájení mimosoudního spotřebitelského sporu. Zatímco za celý loňský rok jich ERÚ registroval 440, od začátku letošního roku jich je již přes 200.
Z podnětů spotřebitelů je zřejmé, že reagují na stále výraznější snižování cen energií pod vládním stropem. Markéta Zemanová, členka Rady ERÚ, varuje před nepoctivými zprostředkovateli, kteří zákazníky ke změnám dodavatelů doslova tlačí: "Nebezpečné jsou především situace, kdy energošmejdi zazvoní u domovních dveří a chtějí smlouvu podepsat hned na místě. Často při tom zcela ignorují zákaz podomního prodeje v obci." ERÚ se společně se Svazem měst a obcí ČR zaměřuje na tento fenomén ve společné kampani.
Zdroj: ERÚ