Dnes je 23. listopad 2024, svátek má Klement
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Magazin / Aktuálně Silvestrovská pyrotechnika zhoršila kvalitu ovzduší v Česku Vytvořit článek
Silvestrovská pyrotechnika zhoršila kvalitu ovzduší v Česku
Redakce iÚSTECKO - 01. 01. 2024    27679    0 Líbil se vám tento článek?

Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), který zveřejnil své informace na síti X, byla kvalita ovzduší v Česku v noci z 31. prosince 2023 na 1. ledna 2024 výrazně ovlivněna odpalováním pyrotechniky. Koncentrace prachových částic, které jsou škodlivé pro lidské zdraví, dosáhly v některých městech až desetinásobku limitních hodnot.

ČHMÚ zveřejnil mapu koncentrací prachových částic PM10, které mají průměr menší než 10 mikrometrů, v České republice krátce po půlnoci 1. 1. 2024. Na mapě je vidět, že města “svítí” červeně, což je barva indikující vyšší úroveň znečištění. Podle ČHMÚ, koncentrace prachových částic opět výrazně stoupaly, a to zejména ve městech, kde je intenzita odpalů nejvyšší.

Nejvyšší koncentrace částic PM10 i PM2,5, které mají průměr menší než 2,5 mikrometrů, byly letos naměřeny na stanici ve Frýdku-Místku, kde dosáhly hodnoty 1 024 mikrogramů na metr krychlový, resp. 1 016 mikrogramů na metr krychlový. Dále byly vysoké koncentrace zaznamenány v Praze-Vysočanech (857 mikrogramů na metr krychlový pro PM10 a 849 mikrogramů na metr krychlový pro PM2,5) a Praze-Holešovicích (841 mikrogramů na metr krychlový pro PM10 a 833 mikrogramů na metr krychlový pro PM2,5). Pro srovnání, limitní hodnota pro PM10 je 50 mikrogramů na metr krychlový a pro PM2,5 je 25 mikrogramů na metr krychlový.

ČHMÚ také přidal srovnání koncentrací prachových částic o novoroční půlnoci za posledních 20 let pro Prahu a Brno. Z grafů je patrné, že letošní rok byl jeden z nejhorších v historii, co se týče znečištění ovzduší pyrotechnikou. Zároveň je ale třeba si uvědomit, že koncentrace znečišťujících látek nejsou přímo úměrné odpálenému množství pyrotechniky, ale závisí také na počasí, které ovlivňuje rozptylové podmínky. Při bezvětří, sušším období, velmi nízkých teplotách a výskytu přízemní teplotní inverze mohou být koncentrace velmi vysoké už před půlnocí - a o to více pak stoupnou během půlnoci.

ČHMÚ také upozorňuje, že nelze na základě těchto dat říci, že zrovna ve Frýdku-Místku se letos odpalovalo nejvíce. To záleží na tom, jak blízko je měřicí stanice, tzv. stanice imisního monitoringu, k místům intenzivních odpalů - zejména náměstím a sídlištím. Pokud se tedy v konkrétním městě odpaluje blízko stanice, bude to na datech znát, neznamená to ale, že v jiném městě nemohla být situace ještě horší, jen ji nebylo, jak změřit. Přímo v místech intenzivních odpalů lze očekávat koncentrace prachových částic ještě výrazně vyšší, a to i v řádu tisíců mikrogramů na metr krychlový.

Foto: PxHere



Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Prodej a pronájem
Reklama   •   Koupit reklamu