Dnes je 22. listopad 2024, svátek má Cecílie
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Teplice Senioři se učili, jak se bránit podvodníkům na internetu Vytvořit článek
Senioři se učili, jak se bránit podvodníkům na internetu
Redakce iÚSTECKO - 23. 11. 2023    12927    0 Líbil se vám tento článek?

TEPLICE - 23.11.2023

V Teplicích proběhla zajímavá akce pro seniory, kteří se chtěli dozvědět více o tom, jak se vyhnout podvodům na internetu.

V senior centru Kanape se sešli s policisty, kteří jim poradili, jak rozpoznat a nepodlehnout nekalým nabídkám na inzertních portálech nebo falešným bankéřům. Senioři se také seznámili s projektem „Seniorská obálka“, který jim má pomoci v případě zdravotních potíží.

Podvody na internetu jsou častým problémem, který postihuje zejména starší generaci, která není tak zvyklá na používání moderních technologií. Podvodníci využívají jejich nedostatečné informovanosti, důvěřivosti nebo osamělosti, aby jim vylákali peníze nebo osobní údaje. Policisté proto seniory varovali před různými typy podvodů, jako jsou například:

  • Podvodné nabídky na prodej zboží, které neexistuje nebo je vadné. Podvodníci lákají seniory na výhodné ceny, ale po zaplacení zboží nikdy nedodají nebo pošlou jiné, než bylo objednáno.
  • Podvodné telefonáty od falešných bankéřů, kteří se vydávají za zaměstnance banky a tvrdí, že je potřeba ověřit nebo změnit údaje na účtu. Podvodníci pak žádají seniory o zadání PIN kódu, hesla nebo jiných citlivých informací, které pak zneužijí k odcizení peněz z účtu.
  • Podvodné e-maily nebo zprávy od falešných přátel, známých nebo příbuzných, kteří se vydávají za někoho, koho senioři znají, a žádají je o pomoc nebo půjčku. Podvodníci vymýšlejí různé smyšlené příběhy, jako že jsou v zahraničí, v nemocnici nebo v nesnázích, a potřebují peníze na letenku, léčbu nebo právníka.

Policisté seniory nabádali, aby byli opatrní a nevěřili všemu, co se jim na internetu nabízí.

Doporučili jim, aby si vždy ověřili pravost nabídky, identitu prodávajícího nebo volajícího, a nikdy nedávali své osobní údaje, hesla nebo peníze neznámým lidem. Pokud mají senioři podezření na podvod, měli by kontaktovat policii nebo svou banku a neprodleně nahlásit případ.

Kromě prevence podvodů se senioři dozvěděli také o projektu „Seniorská obálka“, který je určen pro případ zdravotních potíží. Seniorská obálka je formulář, do kterého senioři vyplní základní údaje o svém zdravotním stavu, užívaných lécích, kontaktech na své blízké příbuzné a praktického lékaře. Obálku pak umístí na viditelném místě v domácnosti, aby ji v případě potřeby našli záchranáři. Tím se usnadní poskytnutí první pomoci a léčby. Seniorskou obálku si mohou senioři stáhnout z webových stránek města Teplice nebo si ji vyzvednout na odboru sociálních věcí a zdravotnictví. Projekt je podpořen z NDT Obec přátelská rodině a seniorům 2023.

Besedy se zúčastnili i zástupci města Teplice, kteří vyjádřili podporu a ocenění pro seniory. Primátor města Jiří Štábl, který má ve své působnosti sociální oblast a městskou policii, zdůraznil, že město se snaží vytvářet příznivé podmínky pro život seniorů a nabízet jim různé aktivity a služby. Zastupitelka Drahuše Feďjuková a vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Iva Tichá poděkovali policistům za jejich práci a seniory povzbudili, aby se zapojovali do dalších akcí, které pro ně město pořádá.

Beseda v senior centru Kanape byla jednou z mnoha aktivit, které se konají v rámci Měsíce seniorů v Teplicích. Cílem je oslovit co nejvíce seniorů a nabídnout jim možnost setkávání, zábavy, vzdělávání a podpory. Měsíc seniorů probíhá od 1. do 30. listopadu a zahrnuje například výstavy, koncerty, přednášky, kurzy, exkurze, sportovní akce nebo besedy s odborníky. Více informací o programu Měsíce seniorů naleznete na webových stránkách města Teplice.

Zdroj a foto: Město Teplice

 



Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Prodej a pronájem
Reklama   •   Koupit reklamu