ÚSTÍ NAD LABEM - 18/03/2024
Důležitým okamžikem pro rozvoj knihovnictví v České republice se stalo jednání, které se konalo na půdě Knihovny Ústeckého kraje. Tématem setkání byla nová strategie rozvoje Národní knihovny ČR na období let 2024–2027.
Vedení největší české knihovny, která poskytuje metodickou podporu všem knihovnám v zemi, se vydalo na sever Čech, aby se zde setkalo se zástupci knihoven z Ústeckého kraje a představilo jim plány na další rozvoj.
Tomáš Foltýn představuje strategii Národní knihovny na období 2024–2027
Na jednání byly představeny aktivity a plány Knihovny Ústeckého kraje v oblasti regionálních funkcí, inovací a rozvoje služeb pro čtenáře a návštěvníky. Zvláštní pozornost byla věnována možnostem účasti českých knihoven na projektu Ministerstva práce a sociálních věcí Jsem v kurzu, zaměřeném na zvyšování digitálních dovedností občanů ČR.
Kromě ředitelky Knihovny Ústeckého kraje Jany Linhartové a dalších zástupců vedení se jednání zúčastnili i ředitelé a metodici knihoven z celého Ústeckého kraje. Za Ústecký kraj byli přítomni předseda výboru pro kulturu a památkovou péči Vlastimil Skála a vedoucí odboru kultury a památkové péče Martin Kohl.
Generální ředitel Národní knihovny Tomáš Foltýn a náměstkyně pro služby Lenka Maixnerová představili novou strategii rozvoje Národní knihovny ČR. "Prezentace inspirovala všechny přítomné, především cestou tvorby nové strategie, která nevznikla na zadání zřizovatele, ale zdola," uvedla Martina Košanová, ředitelka Odboru komunikace Národní knihovny ČR.
Neobvyklým rysem nové strategie je zaměření na lidské zdroje, které jsou považovány za zásadní faktor v tvorbě každé knihovny. "Každá knihovna jsou především lidé, kteří ji tvoří," dodala Košanová.
Jednání mezi Národní knihovnou ČR a zástupci knihoven z Ústeckého kraje přineslo podnětnou výměnu nápadů a zkušeností, které povedou ke kvalitnějšímu poskytování knihovnických služeb jak na úrovni regionální, tak i celostátní.
Zdroj a foto: ÚK