
ÚSTÍ NAD LABEM - 20.01.2025
V Ústeckém kraji došlo k významnému pokroku v oblasti úrazové chirurgie. Lékaři z Kliniky úrazové chirurgie Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně a Krajské zdravotní, a.s., úspěšně aplikovali hexapodální zevní fixátor na pacienta s vážně deformovanou bércovou kostí.
Tato metoda, zavedená poprvé v České republice v roce 2017, umožňuje přesné trojrozměrné narovnání kosti pomocí komplexního počítačového software.
Pacient, muž původem z Ukrajiny, utrpěl vážný úraz bérce, který nebyl v jeho domovině úspěšně ošetřen, což vedlo k značné deformaci a bolestivému zhojení. Přestože byl původně ošetřen v Českých Budějovicích, pro speciální zákrok byl převezen do Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.
Nově použitý hexapodální fixátor spojuje kruhové zevní fixátory propojené v jednotlivých kruzích, což umožňuje pohyb ve třech rovinách současně. Tato technika nejen značně zvyšuje přesnost korekce, ale také snižuje riziko infekčních komplikací a umožňuje pacientovi brzké zatížení končetiny.
MUDr. Roman Mišičko, který operaci vedl, zdůrazňuje, že „tato metoda je ideální pro složité případy, kde jiné metody selhávají. Je to krok vpřed ve spojení medicíny s nejnovějšími technologiemi, včetně 3D tisku a umělé inteligence, což nám umožňuje dosahovat lepších výsledků při operacích.“
V budoucnu se očekává další rozvoj této technologie, včetně automatizovaných hexapodálních vzpěr, které umožní provádění korekcí distančně s pomocí software a online monitorování.
Hexapodální fixátory, jejichž principy byly poprvé zavedeny ve 60. letech ve Velké Británii, dnes představují revoluční nástroj v boji proti složitým kostním deformitám a nabízí novou naději pro pacienty s komplikovanými úrazy.
Zdroj a foto: Krajská zdravotní, a.s.


