LITOMĚŘICKO - 6.12.2022
Opatrnost a rozvážnost se vyplatí!
Pokud zvažujete, jak zhodnotit své úspory, vybírejte velmi obezřetně, do čeho a s jakými poradci budete investovat. Podvody, ve kterých hrají roli přislíbené vysoké zisky z investic, jsou velmi propracované a naletět je poměrně snadné.
Vše většinou začíná velmi výhodnou nabídkou, např. v podobě internetové reklamy. Vedle investic různého charakteru nabízejí podvodníci také pomoc s nákupem virtuálních měn, často s příslibem velkého výnosu.
Případem obdobného charakteru se nyní zabývají také litoměřičtí kriminalisté. Přijali oznámení od 67letého muže z Lovosicka, kterého prostřednictvím mobilního telefonu oslovila v uplynulých dnech neznámá osoba vystupující jako manažer blíže neurčené obchodní společnosti. Nabídla mu zhodnocení finančních prostředků za pomocí virtuální měny a akcií na burze. Lovosičan se po vyslovení zájmu o tuto službu přihlásil do svého internetového bankovnictví a nechal se přesvědčit k instalaci aplikace, kterou mu zaslala neznámá osoba. Prostřednictvím nainstalované aplikace umožňující vzdálený přístup do jeho počítače, došlo z jeho internetového bankovnictví, bez jeho vědomí, k odčerpání finanční hotovosti ve výši přesahující 150 tisíc korun. Tato hotovost byla odčerpána na „kryptoburzu“ do tzv.“ kryptopeněženek“, které jsou anonymní a jejichž trasování je obtížné.
Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů podvodu, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací. Po neznámém pachateli intenzivně pátráme. V případě dopadení a soudem uznané viny hrozí neznámému „manažerovi“ až 8letý trest odnětí svobody.
Policie doporučuje:
- Ke každé investici přistupujte jako k rizikové (obzvláště u kryptoměn) a nikdy k investování či nákupu kryptoměn nepoužívejte celé své jmění.
- Před tím, než se rozhodnete investovat do kryptoměn, zjistěte si, jak fungují velké burzy a investiční platformy a nákup a prodej kryptoměny.
- Vždy pečlivě ověřujte věrohodnost investičního poradce či společnosti. Rozhodně nespoléhejte jen na internetové recenze, ty může napsat kdokoliv, tedy i podvodník.
- Nespoléhejte na to, že podvodný web poznáte podle vzhledu, podvodné stránky bývají profesionálně zpracované.
- NIKDY neposkytujte vzdálený přístup ke svému počítači.
- Chraňte své osobní, přístupová hesla a údaje z platebních karet.
- Pokud již údaje o svém bankovním účtu pod vlivem manipulace poskytnete podvodníkovi, ihned kontaktujte svou banku.
- Pozor na reklamy! Podvodníci si mohou jednoduše zaplatit reklamní kampaň s odkazy na svoje podvodné stránky. Takové reklamy se pak mohou objevit kdekoli, klidně i na prověřených stránkách.
Zdroj: Policie ČR