ÚSTECKÝ KRAJ - 28.04.2024
Podle nedávných statistik z prosince 2023 se v Ústeckém kraji snižuje počet osob pobírajících důchody, avšak stoupá počet těch, kteří odcházejí do důchodu předčasně.
V prosinci loňského roku pobíralo důchody celkem 221,2 tisíc obyvatel kraje. Z toho většina, konkrétně 175,5 tisíc osob, získávala starobní důchod samostatně nebo v kombinaci s pozůstalostním důchodem. Z této skupiny dokonce 32,3 % odešlo do důchodu předčasně. Průměrná výše starobního důchodu v kraji činila 20 021 Kč, což představuje nárůst o 2 202 Kč oproti předchozímu roku.
Celkový počet důchodců v kraji se meziročně snížil o 1 170 osob (0,5 %). Tento trend byl pozorován i v hlavním městě Praze a v Karlovarském kraji. Naopak v ostatních krajích České republiky počet osob pobírajících důchody stoupl. Nejvíce žen pobírajících důchod bylo evidováno v okrese Ústí nad Labem.
Nejpočetnější skupinou důchodců byli příjemci plných starobních důchodů bez souběhu s vdovským nebo vdoveckým důchodem. Tato skupina představovala 59,4 % ze všech příjemců důchodů v kraji.
Příjemci předčasných starobních důchodů ve svém celkovém počtu zaznamenali meziroční nárůst. Celkem 56 691 osob pobíralo předčasný důchod, což představuje 32,3 % všech starobních důchodců. V kraji se však tento podíl pohyboval mezi nejnižšími ve srovnání s ostatními regiony.
Ve struktuře jednotlivých typů důchodů byly druhou nejpočetnější skupinou vdovské a vdovecké důchody, které představovaly 21,1 % ze všech důchodů v kraji. Třetí nejpočetnější skupinou byly osoby pobírající invalidní důchod všech stupňů, které tvořily 17,6 % všech důchodců v kraji.
Průměrná výše starobního důchodu sólo v kraji činila 20 021 Kč, přičemž meziročně stoupla o 12,4 %. Většina druhů důchodů v kraji však byla nižší než celorepublikový průměr.
Lokální rozdíly
Mezi okresy Ústeckého kraje se výrazně lišil podíl důchodců jednotlivých typů důchodů. Nejvyšší podíl starobních důchodců byl zaznamenán v okrese Ústí nad Labem, zatímco nejnižší byl v okrese Teplice. Vdovské a vdovecké důchody měly největší podíl v okrese Most, zatímco nejnižší byl v okresech Teplice a Louny. Nejvyšší podíl invalidních důchodců byl v okrese Teplice, naopak nejnižší v okresech Ústí nad Labem a Most.
Celkově lze konstatovat, že i přes pokles počtu důchodců v Ústeckém kraji se zvyšuje podíl osob odcházejících do důchodu předčasně. Tento trend vyžaduje pozornost a další analýzu, aby bylo možné přijmout vhodná opatření a zlepšit situaci v oblasti sociálního zabezpečení obyvatelstva.
Zdroj: ČSÚ
Foto: Ilustrační foto, AI