Dnes je 22. listopad 2024, svátek má Cecílie
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Aktuálně Počet dětí s duševními problémy v Ústeckém kraji roste: Odborníci hledají cesty k lepší péči Vytvořit článek
Počet dětí s duševními problémy v Ústeckém kraji roste: Odborníci hledají cesty k lepší péči
Redakce iÚSTECKO - 23. 09. 2024    5348    0 Líbil se vám tento článek?

ÚSTECKÝ KRAJ - 23.09.2024

Počet dětí s duševními problémy v Ústeckém kraji stále roste. Podle nedávno zpracované studie vykazuje třetina žáků v kraji příznaky úzkosti, zatímco pětina někdy uvažovala o sebevraždě.

Více než polovina dětí navíc trpí poruchami spánku a zejména mezi dívkami je častá zkušenost se sebepoškozováním, především formou řezání a propichování kůže. Znepokojivé výsledky studie vedly k tomu, že odborníci na péči o děti a mládež diskutovali o možnostech zlepšení péče o duševní zdraví během workshopu, který v září pořádala Agentura pro sociální začleňování.

Na workshopu se sešli pracovníci nízkoprahových zařízení pro děti a mládež z několika měst Ústeckého kraje, včetně Chomutova, Jirkova, Litvínova a Postoloprt. Cílem setkání bylo zaměřit se na řešení rostoucích problémů spojených s duševním zdravím mladých lidí a posílit dovednosti pracovníků, kteří jsou často prvním kontaktem pro děti v krizových situacích. „Tento workshop jsme uspořádali, protože pracovníci nízkoprahových zařízení dlouhodobě upozorňují na nedostatek odborných kapacit a rostoucí problémy v oblasti duševního zdraví,“ uvedla Markéta Magdaléna Němečková z Agentury pro sociální začleňování.

Diskuse během workshopu se zaměřila na praktické dovednosti, jak rozpoznat dítě v krizi, jak s ním komunikovat a kdy je nutné jeho stav hlásit úřadům. Účastníci se také věnovali těžkým kazuistikám zahrnujícím sebepoškozování a sebevražedné myšlenky, což podle Němečkové klade na pracovníky sociálních služeb stále větší nároky. „Je klíčové, aby pracovníci získali potřebné kompetence, ale také mohli sdílet své zkušenosti a konzultovat obtížné situace,“ dodala.

Nedostatek dětských psychiatrů a psychologů v kraji zůstává jedním z hlavních problémů, kvůli kterému se děti často nedostávají k potřebné péči včas. Podle odborníků je někdy nutné čekat i několik měsíců, než se dítě dostane k odborníkovi. Alternativou tak často bývají týmy duševního zdraví, školní poradenská pracoviště, krizové linky nebo podpůrné skupiny.

Účastníci workshopu ocenili přínos tohoto setkání. „Byla jsem zde již loni a i tento workshop splnil moje očekávání. Opravdu přispěl k mému profesnímu rozvoji,“ řekla Monika Koubová, pracovnice z nízkoprahového zařízení v Postoloprtech.

Agentura pro sociální začleňování plánuje i nadále podporovat pracovníky v oblasti duševního zdraví dětí a mládeže a připravuje další workshopy na témata jako mezioborová spolupráce nebo zjednodušení administrativních nároků sociálních služeb.

Duševní zdraví dětí se stává naléhavým problémem, který nelze přehlížet. S rostoucími problémy je klíčové, aby se posílila kapacita odborných služeb a podpora pro pracovníky v první linii, kteří denně čelí těžkým výzvám.



Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Prodej a pronájem
Reklama   •   Koupit reklamu