KRUPKA - 28.4.2023
Radní Jan Růžička uctil za Ústecký kraj památku 313 obětí pochodu smrti v Krupce – Bohosudově.
Pietní akt u památníku poblíž zříceniny kostela sv. Prokopa v Krupce připomněl 78. výročí tragické události, kdy na bohosudovském nádraží zastavil vlak jednoho z tzv. pochodů smrti, i blížící se konec 2. světové války.
Pietního aktu se zúčastnili zástupci města Krupka, jež bylo pořadatelem, v čele se starostou Janem Kuzmou, velvyslanci států zapojených v bojích 2. světové války, první místopředseda Senátu PČR Jiří Drahoš, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny PČR Olga Richterová, primátor města Teplice Jiří Štábl, zástupci dobrovolných organizací z okresu Teplice, pamětníci i veřejnost.
Co je pochod smrti?
Pochody smrti - tyto pochody se uskutečňovaly v době 2. světové války, kdy v letech 1944-45 byli vězni z koncentračních táborů blízko fronty nuceni pod hrozbou okamžitého usmrcení jít mnohakilometrové pochody bez dostatku jídla, pití i odpočinku. Lidé byli podvyživení, nemocní, vyčerpaní, nedostatečně obutí a oblečení, vystaveni jakémukoliv nepříznivému počasí. Kdo již dále nemohl pochodovat, byl zastřelen. Stejně tomu bylo i u transportů v přeplněných dobytčích vagonech, kde byli zajatci zavřeni i několik dní bez možnosti získat potraviny či provést hygienu.
Jeden takový transport zastavil dne 24. dubna 1945 na nádraží v Bohosudově. Vlak s 1880 vězni české, ruské, polské, italské, francouzské a německé národnosti vyjel ze sběrného tábora Ammendorf/Osendorf u Halle a mířil směrem na Plzeň. Při zastavení v Bohosudově se někteří lidé z transportu vykoupali v malých tůních pod nádražím, mnozí se vody také napili. Celkem 313 vyčerpaných a nemocí zesláblých vězňů zde zemřelo na zápal plic nebo tyfus. Jejich těla byla naházena do prohlubní opuštěného dolu Elbe nedaleko trati. Po skončení války byla těla exhumována a pohřbena do hromadného hrobu proti kostelu sv. Prokopa.
Památník obětem transportu smrti byl odhalen roku 1948 a je každoročně místem konání pietního aktu u příležitosti výročí ukončení 2. světové války a k uctění památky jejím obětem.
Zdroj a foto: Ústecký kraj, Město Krupka