ČR - 02.07.2024
Od prvního července 2024 vstoupil v platnost nový stavební zákon, který přináší zásadní změny do procesu stavebního řízení.
Tento zákon slibuje výrazné zjednodušení a zrychlení schvalovacích procedur, což má přinést značné úspory zejména v oblasti bytové výstavby.
Nový zákon odstraňuje zbytečné technické požadavky, čímž snižuje náklady na výstavbu. Stavebníci nyní mohou získat stavební povolení na jednom místě prostřednictvím online portálu stavebníka. Společně s novým zákonem nabyly účinnosti i související prováděcí předpisy, včetně modernizované vyhlášky o požadavcích na výstavbu. Přechodné období, které trvá do konce června 2027, umožňuje použití již rozpracované dokumentace podle starých předpisů.
Jednotné řízení a pevné lhůty
Namísto dvou procesů nyní nový stavební zákon přináší jediné řízení, ve kterém se stavba umístí i povolí. To znamená, že stavebník potřebuje pouze jedno razítko. Zákon stanovuje pevné lhůty pro vydání rozhodnutí – 30 dní pro jednoduché stavby a 60 dní pro ostatní. Pokud stavebník nedodá k žádosti všechna závazná stanoviska, stavební úřad si je vyžádá sám. Tímto způsobem se předchází tzv. "ping-pongu" při odvolání, kdy rozhoduje nadřízený stavební úřad a spis se již nevrací.
„Nový stavební zákon jako celek povede ke zrychlení povolovacích procesů a spolu s vyhláškou o požadavcích na výstavbu zlevní hlavně bytové projekty. Pro mě je také zásadní, že se pro něj podařilo získat samosprávy, profesní komory a hlavně hlasy zákonodárců všech politických stran ve Sněmovně. Stavebníci potřebují jistotu, že se zákon nebude s každou novou vládou zásadně měnit,“ uvedl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.
Jednotné environmentální stanovisko a digitalizace
Nově zavedené jednotné environmentální stanovisko nahrazuje stanoviska podle devíti různých zákonů. Došlo také k rozšíření okruhu staveb, které nepotřebují posouzení stavebního úřadu, například některé stavby obnovitelných zdrojů energie nebo výměnu vedení a sítí.
Díky digitalizaci stavebního řízení a zjednodušení dokumentace se objem úředních úkonů na malých stavebních úřadech sníží o 30 až 40 %. „V novém stavebním zákoně jsme zachovali rozhodování co nejblíže lidem, v samotných obcích. Na druhou stranu pro nás bylo důležité odlehčit menším stavebním úřadům, které se dlouhodobě potýkají s nedostatkem zaměstnanců,“ shrnul Bartoš.
Nové vyhlášky
Vyhláška o požadavcích na výstavbu
Tato vyhláška výrazně zjednodušuje požadavky na výstavbu a ruší některé přežité normy, například na oslunění nebo výšku rodinných rekreačních staveb. Snižuje nároky na parkovací místa a ruší nutnost oddělovat toalety předsíní, což může snížit investiční náklady na byt v závislosti na lokalitě.
Vyhláška o stanovení obecních stavebních úřadů
Stanovuje obce, ve kterých nacházejí stavební úřady a vymezuje jejich správní obvody. Rozhodování tak zůstává přímo v území, v rukách úředníků, kteří místní situaci znají nejlépe.
Vyhláška o dokumentaci staveb
Dokumentace pro povolení záměru je nově pouze jednostupňová a její rozsah a podrobnost byly výrazně omezeny. Tím se celý proces zjednodušuje, zejména pro projektanty.
Vyhláška o provedení některých ustanovení stavebního zákona
Tato vyhláška obsahuje formuláře žádostí a podrobně upravuje systém stavebně technické prevence a problematiku autorizovaných inspektorů. Díky digitalizaci je umožněno podávat žádosti jak v listinné, tak v elektronické podobě, přičemž portál stavebníka žadatele provede celým procesem.
Nový stavební zákon a související vyhlášky tedy slibují modernizaci a efektivnější fungování stavebního řízení v České republice.
Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj
Foto: Ilustrační foto, PxHere