Dnes je 21. únor 2025, svátek má Lenka
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Ekonomika Nízký růst ekonomiky a drahé energie způsobují bankroty Vytvořit článek
Nízký růst ekonomiky a drahé energie způsobují bankroty
Redakce iÚSTECKO - 20. 02. 2025    1172    0 Líbil se vám tento článek?

ČR - 20.02.2025

V lednu zbankrotovalo v České republice 65 obchodních společností, o 17 více než v prosinci. Zároveň bylo podáno 82 insolvenčních návrhů, oproti prosinci jich bylo o 8 více.

Nejvíce firemních bankrotů bylo v lednu v Praze. Z dlouhodobého pohledu v poměru k počtu aktivních subjektů na trhu bankrotuje nejvíce firem ve Středočeském kraji. Vyplývá to z analýzy, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau na základě dat portálu www.informaceofirmach.cz.

„Koncem roku bývá zpravidla bankrotů společností nejméně z celého roku, a proto není meziměsíční růst v lednu výjimečný. Od druhé poloviny loňského roku však dochází ke změně trendu ve vývoji počtu bankrotů společností. Za posledních 12 měsíců se jejich počet meziročně zvýšil o 8 %, zatímco v předchozích obdobích klesal. Není to překvapivé vzhledem k tomu, že počet bankrotů společností v okolních zemích roste již nějakou dobu,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Za posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno celkem 695 firemních bankrotů, o 49 více než v předchozím období. Zároveň bylo podáno 1 085 insolvenčních návrhů, o 52 (5 %) více než v předchozích 12 měsících. „Mezi hlavní příčiny rostoucího počtu bankrotů obchodních společností v ČR patří nízký ekonomický růst, pomalé snižování úrokových sazeb a vyšší ceny energií. Firmy i domácnosti vykazují přetrvávající sklon k úsporám, což snižuje jejich poptávku po zboží a službách. České firmy zároveň ovlivňuje nepříznivý vývoj ekonomiky v Německu, které je pro velký počet z nich hlavním obchodním partnerem,“ doplňuje Věra Kameníčková.

Nejvíce bankrotů obchodních společností bylo v lednu vyhlášeno v odvětví obchodu (24), toto odvětví se na počtu bankrotů v lednu podílelo 37 %. Druhý největší počet bankrotů firem byl ve stavebnictví (11). Bankrotem zůstávají nejvíce ohrožena stejná odvětví. Za posledních 12 měsíců připadlo nejvíce bankrotů na 10 tisíc registrovaných společností v dopravě a skladování (23), v nakládání s vodou (20) a ve zpracovatelském průmyslu (17). Nejrychleji se meziročně zvýšil počet bankrotů společností v odvětví administrativních a podpůrných činností (o 38 %) a v zemědělství (o 13 %).

Nejnižší míra bankrotů byla ve zdravotní a sociální péči

Nejnižší míru bankrotů za posledních 12 měsíců zaznamenalo odvětví zdravotní a sociální péče, ve kterém připadly 2 bankroty na 10 tisíc aktivních společností. Druhá nejnižší míra bankrotů byla v odvětvích poskytování služeb ve vzdělávání a ostatní činnosti, mezi které patří například opravy výrobků pro osobní potřebu, kosmetické salony, prádelny či kadeřnictví. V obou odvětvích připadly 3 bankroty na 10 tisíc aktivních společností.

Více než polovina z lednových bankrotů obchodních společností byla vyhlášena v Praze (33), dále pak v Jihomoravském kraji (6) a ve Středočeském kraji (5). Za posledních 12 měsíců připadlo nejvíce bankrotů na 10 tisíc aktivních společností ve Středočeském kraji (29), Libereckém kraji (23) a v Praze (19). Nejnižší míru bankrotů obchodních společností vykázal kraj Vysočina a Ústecký kraj, ve kterých připadlo na 10 000 aktivních společnosti shodně 6 bankrotů firem. Druhou nejnižší míru bankrotů vykázal Pardubický kraj s 8 bankroty na 10 tisíc aktivních společností. Meziročně se počet bankrotů společností nejvíce zvýšil v Libereckém kraji a Středočeském kraji, nejvyšší pokles naopak zaznamenal Karlovarský a Plzeňský kraj.

Z údajů za období 2013 až 2024 vyplývá, že leden se na celkovém počtu bankrotů společností v roce podílí v průměru 8,6 %. Nejvíce firem v rámci roku bankrotuje obvykle v březnu. Tento měsíc se na počtu bankrotů za rok podílí v průměru 9,2 %. Druhý největší podíl má červen s 9 %. Nejméně bankrotů v rámci roku bývá vyhlášeno v prosinci, a to 6,5 %.

Zdroj: CRIF

Foto: Ilustrační foto, AI



Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Prodej a pronájem
Reklama   •   Koupit reklamu