Dnes je 28. listopad 2024, svátek má René
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Děčín / Krimi Neuvěřitelný příběh z Děčína: Jak prodej dětského kola skončil ztrátou 220 tisíc korun kvůli internetovým podvodníkům Vytvořit článek
Neuvěřitelný příběh z Děčína: Jak prodej dětského kola skončil ztrátou 220 tisíc korun kvůli internetovým podvodníkům
Redakce iÚSTECKO - 17. 04. 2023    6934    0 Líbil se vám tento článek?

DĚČÍNSKO - 17.4.2023

Představte si, že se chystáte prodat dětské kolo na bazarovém portále a najednou se ocitnete v pasti internetových podvodníků, kteří vás okradou o více než 220 tisíc korun. Neuvěřitelné? Přesně to se stalo 49letému muži z Děčína, který se minulý týden setkal s krutou realitou kyberzločinu.

Když jeho inzerát přilákal "kupujícího", nabídka platby a doručení prostřednictvím kurýrní společnosti se zdála jako velkorysý tah. Domnělý kupec byl dokonce ochoten pokrýt veškeré náklady. Avšak všechno nebylo tak růžové, jak se zdálo. 

Prodávající dostal e-mail s hypertextovým odkazem, který ho přesměroval na stránky přetvářející se jako skutečný portál kurýrní služby. Zde prodávající vyplnil osobní údaje, přihlašovací údaje do svého internetového bankovnictví a údaje ke své platební kartě - což je samozřejmě netypické pro situaci, kdy něco prodáváte.

Neznámý pachatel pak zneužil tyto informace a neoprávněně vstoupil do internetového bankovnictví poškozeného muže. Následkem bylo, že z jeho účtu zmizelo více než 220 tisíc korun. Případem se nyní zabývají kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality v Děčíně.

Abychom vám pomohli předejít podobným situacím, přinášíme několik důležitých rad, jak se bránit internetovým podvodníkům:

1. Nikdy nesdílejte citlivé údaje o sobě, bezpečnostní údaje z vaší platební karty nebo přístupové údaje k online bankovnictví.
2. Bezpečnostní autorizační kód, který vám přišel formou SMS zprávy, nikdy nikomu nesdělujte ani nepřeposílejte.
3. Pamatujte si, že útočník dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo, odesílatele SMS zprávy nebo e-mailovou adresu.
4. Nikdy nikomu podezřelému neumožňujte vzdálený přístup do vašeho počítače.
5. Sledujte a pečlivě čtěte informace od vaší banky v internetovém bankovnictví.
6. Při každém vstupu do internetového bankovnictví kontrolujte, zda odpovídá doména přihlašovací stránky. Toto platí vždy, když někam zadáváte své osobní nebo přihlašovací údaje.

Buďte obezřetní a chráňte se před kyberzločinci, kteří se snaží okrást nejen vás, ale i další nevinné oběti. Sdílejte tyto rady se svými blízkými a společně můžeme udělat internet bezpečnějším místem.

Zdroj: Policie ČR

Foto: Ilustrační foto



TAG
Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Prodej a pronájem