
MOST - 25.3.2023
Psychiatrické oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Most, o.z., s nově vzniklým neurostimulačním centrem se úspěšně prezentovalo na odborné akci v zahraničí. V portugalském Lisabonu na konci února vystoupil na 5. mezinárodní konferenci mozkové stimulace (5th International Brain Stimulation Conference) primář oddělení a vedoucí centra MUDr. Jakub Albrecht, Ph.D. Jeho aktivní účast na prestižním odborném setkání svědčí o tom, že na mosteckém oddělení probíhá výzkum léčby závažných onemocnění mozku na světové úrovni.
„Prezentoval jsem výsledky výzkumu, na kterém se podíleli studenti Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a která vznikla spoluprací s 1. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Týkala se účinnosti a zkvalitnění léčby nejzávažnějších onemocnění léčených pomocí elektrokonvulzivní terapie,“ uvedl MUDr. Jakub Albrecht, Ph.D.
Alternativou k této léčbě je magnetická nebo elektrická stimulace, které jsou běžně dostupné pacientům KZ v mosteckém neurostimulačním centru. Současně probíhá výzkum těchto tzv. biologických modalit v psychiatrii a na neuropsychiatrickém pomezí v rámci celé KZ. Podle primáře Albrechta existují plány na větší provázání mezioborové spolupráce neurologie, psychiatrie a rehabilitace.
Jak renomovaný lékařský specialista zdůraznil, péče, které se pacientům na mosteckém oddělení dostává, je srovnatelná s nejmodernějšími pracovišti u nás i v zahraničí. „Přitom v celosvětovém měřítku je tato péče mnohem dostupnější. U nás jsme nadále velmi unikátní, bereme lidi „z ulice“. Disponujeme celým arzenálem metod. Máme poradnu, kde se i lidé bez „nemoci“ mohou dostat k odborné radě a následně upravit styl života, změnit přístup k vlastnímu zdraví, začít cvičit a nastartovat další pozitivní změny. Do budoucna máme v plánu dále rozšiřovat nejen oblasti zájmu, ale i výzkum. Především chceme nabídnout začínajícím lékařům možnost dostat se k nejmodernějším poznatkům zde v České republice, v moderní nemocnici jako je mostecká,“ zdůraznil MUDr. Jakub Albrecht, Ph.D., který se stal certifikovaným medicínským garantem pro Českou republiku a státy jihovýchodní Evropy pro výuku používání nejmodernějšího přístroje SigmaStim.
Kromě odborné a vědecké části na lisabonské konferenci podle doktora Albrechta došlo k prohloubení vztahů s renomovanými osobnostmi – světově uznávanými odborníky – např. s prof. Dr. Haroldem A. Sackeimem, Ph.D., z Kolumbijské univerzity v New Yorku, jehož cenné rady budou nápomocny k dalšímu rozvoji psychiatrie v celé KZ. „Navázali jsme spolupráci s dalšími odborníky z celého světa, mimo jiné z USA, Singapuru, Japonska či Velké Británie, a obnovili kontakty s předními českými lékaři v oboru,“ dodal ke své účasti na konferenci primář mosteckého psychiatrického oddělení.
Co je repetitivní transkraniální magnetická stimulace?
Repetitivní transkraniální magnetická stimulace (rTMS) je vysoce moderní a výborně snášená, zcela neinvazivní a nebolestivá a rychle ulevuje od obtíží. Její princip spočívá v působení magnetické energie z povrchové cívky umístěné nad různými oblastmi mozku, které léčebně stimuluje a ovlivňuje. Působí neuromodulačně, tedy zvyšuje nebo snižuje aktivitu podle zvoleného protokolu a je mnohem účinnější než samotné užívání léků. Metoda rTMS má navíc minimum vedlejších nežádoucích účinků, je plně hrazena ze zdravotního pojištění a pacient po stimulaci sám odchází domů.
Mezi diagnózy ovlivnitelné pomocí rTMS patří depresivní epizody a hypomanické epizody různé etiologie, negativní i pozitivní psychotické příznaky, úzkostné stavy a panické ataky, smíšené úzkostně-depresivní stavy, obsedantně-kompulzivní porucha, posttraumatická stresová porucha či bažení (crawing) při syndromu závislosti. Tato metoda pomáhá také při neurologických onemocněních, jakými jsou třes, migréna, některé typy epilepsie či bolestivé stavy jako fibromyalgie, orofaciální bolest, chronická bolest obličeje nebo periferní bolesti, například při diabetické polyneuropatii. Zmírňuje také esenciální tinitus (pískání v uších, ušní šelest) a komorbidní psychické poruchy.
Zdroj: info@kzcr.eu

