Pokud hledáte tip na krátký nedělní výlet, můžete zavítat do Rumburku a navštívit Šmilovského uličku, která je vesnickou památkovou rezervací.
Tato malebná ulice na bývalém předměstí Rumburku je ukázkou plánovitého založení v období rozptýlených manufaktur, které se v této oblasti rozvíjely od 17. století.
Šmilovského ulička je tvořena přízemními tkalcovskými domy z 18. až 20. století, které mají typickou podobu pro Horní Lužici. Užity jsou roubené, zděné i hrázděné konstrukce, které jsou dobře zachované a reprezentativní. V některých domech jsou stále dochované tkalcovské stavy a další zařízení související s textilní výrobou.
Šmilovského ulička je snadno dostupná z autobusové zastávky Bytex 01, která je jen pár kroků od ní. Ulice je otevřená pro veřejnost a nabízí zajímavý pohled do historie a kultury Rumburku a Horní Lužice. Pokud máte zájem o tuto nádhernou památku, neváhejte a vyražte na výlet do Rumburku.
Historie Šmilovského uličky
Šmilovského ulička nese svůj název podle českého spisovatele a pedagoga Aloise Vojtěcha Šmilovského (1837–1883), který se narodil v Mladé Boleslavi a působil jako profesor na gymnáziu v Litomyšli, kde učil také Aloise Jiráska. Šmilovský byl známý svými povídkami, romány a divadelními hrami, které čerpaly z lidové slovesné moudrosti. Jeho díla byla ovlivněna národním obrozením a realismem.
Ulice byla založena v roce 1785, kdy byla v Rumburku zřízena první mechanická přádelna bavlny. V té době se v Rumburku rozvíjela textilní výroba, která byla založena na domácí práci tkalců a přadlen. Ti si pronajímali stroje a materiál od továrníků a pracovali v malých domech, které byly postaveny podél ulice. Ulice byla původně nazývána Přádelnická, později Tkalcovská a nakonec Šmilovského.
Jedná o jedinou vesnickou památkovou rezervaci na Děčínsku. Ulice je chráněna jako kulturní památka České republiky. V roce 2009 byla ulice rekonstruována a zpřístupněna pro veřejnost. V některých domech jsou umístěny informační panely, které seznamují návštěvníky s historií a zajímavostmi uličky.
Foto: FB Města Rumburk