Mostecká slavnost aneb: Dobří interpreti se vracejí
Partneři
Stát se partnerem
MOST - 07.09.2023
Pátek a sobota budou v areálu u kostela patřit Mostecké slavnosti 2023.
Kteří hudební interpreti na vás kromě mnoha dalších atrakcí a vystoupení čekají? Na třech pódiích jsme vybírali převážně z těch, kteří se pod Hněvínem na některé akci v posledních letech už s úspěchem objevili.
Vojta Nedvěd & Tie Break
Na Folkovém Mostě v roce 2019 vystoupil s kapelou Tie Break svého otce Františka, který nás v roce 2021 opustil. Již tehdy na Benediktu přesvědčil, že tohle jablko padlo hudebně i hlasově ke stromu proklatě blízko.
Vojta začínal v kapele Dinosauři a v seskupení příznačně nazvaném Příbuzní hrál s Františkem Nedvědem a Janem Nedvědem mladšími. Doprovázel také svého strýce Jana a od roku 2008 oba bratry, kteří se opět rozhodli hrát spolu.
Po úmrtí svého táty, kterého sám označoval za parťáka a také svůj vzor, vydal nedávno album Maluju na nebe, v němž nejen titulní píseň dává na folkového barda vzpomenout. Má sytý, krásný hlas otci podobný, a tak není překvapením, že s vlastní invencí táhne tu káru dál… S Milanem Plechatým a Petrem Kocmanem. Dá se očekávat, že se můžeme těšit i na známé skladby „nedvědovské“ provenience.
David Koller
Zakládající člen dnes již legendární a stále více či méně koncertující Lucie. Založena byla v roce 1987 (vzpomínáte na její koncert v Mostě na autodromu pro deset tisíc lidí v 90. letech?). Její hlavní protagonista, bubeník a zpěvák, oslaví v tomto měsíci 63. narozeniny.
Letitá přestávka v koncertování znamenala řadu dalších Davidových aktivit, zejména koncertování s vlastním a rockově průrazným Kollerbandem. Z dřívějšího období jmenujme alespoň Jasnou páku, Žentour či Pusu.
Nevyhýbá se dalším projektům, produkoval řadu alb význačných interpretů (Oskar Petr, Lucie Bílá, Plexis, Hudba Praha). Skládá i filmovou hudbu (Amerika, 1994).
Koller je výraznou a vyhraněnou osobností nejen hudební, nezřídka se angažuje a vymezuje i politicky či společensky, viz pravicový volební klip s Bárou Polákovou. Na Mosteckých slavnostech účinkoval na pódiu u kostela v roce 2018.
Žlutý pes
Rockový bard Ondřej Hejma a jeho Žlutý pes. To patří k sobě (už od roku 1978) jako skladby Sametová, Náruživá nebo Modrá je dobrá.
Dnes 72letý zpěvák, skladatel a textař, ale také novinář, překladatel a moderátor, hudebně začínal už v 60. letech v kapele Žízeň Ivana Hlase. Známý byl také z Yo Yo Bandu, který spoluzakládal v roce 1975 – dá se tedy říct, že zejména v počátcích své kariéry byl spojen s bratry Tesaříky a partou okolo pražské Hanspaulky, která se později rozštěpila do řady dalších úspěšných skupin (Bluesberry, Krausberry).
Před lety zemřel blízký Hejmův kolega z kapely a její dobrá duše, kytarista František Kotva, také Zdeněk Juračka už není mezi námi. Naopak se do skupiny vrátil kytarista, novinář a TV moderátor Jan Martínek. Dalším členem je třeba Petr Roškaňuk.
Na Mostefckých slavnostech si zahráli před pěti lety.
Ewa Farna
Na Slavnosti se objeví podruhé v krátké době, a opět na prvním pódiu. V roce 2019 absolvovala velmi úspěšné vystoupení před stovkami diváků od 19 hodin, teď jí připadne čest program na velké stagi v sobotu 9. září uzavírat.
Mělo by to být „šlusování“ (finiš, vyvrcholení dne, vyberte si) jak se patří…
Navázat kontakt s publikem, mladým i starším, ženským či mužským, uměla vždycky. Jak vyzrála její tvorba a koncertní provedení za poslední čtyři roky?
Mělo by to být „šlusování“ (finiš, vyvrcholení dne, vyberte si) jak se patří…
Navázat kontakt s publikem, mladým i starším, ženským či mužským, uměla vždycky. Jak vyzrála její tvorba a koncertní provedení za poslední čtyři roky?
Yo Yo Band
„A nejlepší holky sóu…“ Rybitví se stalo krátce po revoluci jedním z největších hitů kapely bratrů Tesaříků, vzešlých z hudebně bohatého podhoubí pražské Hanspaulky a jejího „Houtyše“ (HOstince U TYŠerů). Kapela začala hrát už v polovině sedmdesátých let, v osmdesátých si vybudovala silné posluchačské zázemí. Další dekáda byla nejplodnějším a rozhodně nejúspěšnějším obdobím hravé party, v němž spatřily světlo světa i Karviná či Kladno (ne města, ale stejnojmenné úspěšné písně).
Po tragickém odchodu svého bratra Vladimíra je vůdčí postavou kapely Richard Tesařík (* 1945), pěvecký samouk se silným reggae cítěním. Zahrál si i ve filmech, jakoby po vzoru otce generála podobné vojenské role v Pelíšcích a ve filmu Musíme si pomáhat.
Y. Y. B. se pomalu blíží půlstoletí existence. Z dalších známých muzikantů kapely jmenujme alespoň kytaristu Mirka Linharta nebo saxofonistu a klávesáka Jiřího Šímu.
Yo Yo Band vás roztancuje a rozezpívá. Lehkou chůzí... Do bačkor ne!
Horkýže Slíže
Tahle slovenská partička od Nitry „šlusovala“ předloňský Benedikt Music Open a asi žádný z tehdejších návštěvníků nebude proti tomu poslechnout si ji po dvou letech znovu. Naopak! Tenkrát čtyři rockeři od Nitry s lovosickou posilou v podobě mladé baskytaristky Veroniky Smetanové dorazili a s malým zpožděním. Zvládli zahrát i přesto, že měli potíže s dopravou. A jak! Museli shánět náhradní auto a překládat aparaturu, ale o co déle se čekalo, o to větší ohlas jejich produkce měla. Řízná muzika s nadhledem a vtipem jak jevištním tak textovým. Jejich punkrock diváci hltali a přesvědčili je, že i na dalekém severu znají slovo od slova jejich skladeb.
Líbil se vám tento článek?
0
Komentáře