
ÚSTÍ NAD LABEM - 17.11.2024
Dne 17. listopadu se v Ústí nad Labem konal pietní akt k připomenutí událostí let 1939 a 1989. Uctění památky těch, kteří bojovali za svobodu a demokracii, se zúčastnilo vedení města, zástupci státních institucí a široká veřejnost.
Během slavnostního aktu promluvil primátor Petr Nedvědický a ředitel muzea Václav Houfek. Poté byly položeny věnce a květiny na Pomník obětem komunismu jako projev úcty a poděkování všem, kdo se zasloužili o svobodnou společnost. Pietní setkání uzavřel Ústecký dětský sbor zpěvem české státní hymny.
„Nezapomeňme, že svoboda a demokracie nejsou samozřejmostí. Jsou to hodnoty, za které musíme neustále bojovat a chránit je. Každý z nás má moc přispět k lepší budoucnosti,“ připomněl ve svém projevu primátor Nedvědický.
V symbolických 17:11 hodin zazní městem píseň „Modlitba pro Martu“, považovaná za symbol sametové revoluce. Kostel Nanebevzetí Panny Marie byl od setmění nasvícen barvami české trikolóry až do rozednění.
Den boje za svobodu a demokracii je nejen připomínkou protestů proti uzavření vysokých škol v roce 1939, ale také vzpomínkou na sametovou revoluci v roce 1989. Tyto historické události mají pro město Ústí nad Labem zvláštní význam.
Jednou z prvních obětí nacistického teroru byl ústecký pekařský učeň Václav Sedláček, který zemřel 28. října 1939 při demonstraci proti okupaci. O padesát let později, v listopadu 1989, se ve městě opět vzchopily protesty. Studenti pedagogické fakulty vyhlásili stávku a spolu s herci a zaměstnanci Činoherního studia podpořili celonárodní boj za změnu režimu. Letáky a promítání záběrů z pražské Národní třídy tehdy naplnily celé město.
Tento den tak připomíná odvahu a odhodlání těch, kteří se postavili útlaku, a vyzývá k bdělosti a ochraně demokratických hodnot i v současnosti.
Zdroj a foto: Město Ústí nad Labem


