Město Most podpoří živnostníky dvěma miliony korun
Partneři
Stát se partnerem
MOST - 8.2.2023
Až dvěma miliony korun letos město podpoří malé podnikatele a živnostníky, kteří působí na území Mostu.
O podporu z dotačního programu mohou žádat od pondělí 13. března až do posledního dubna. Program, jeho podmínky a veškeré náležitosti včetně plánovaného položkového rozpočtu jsou již zveřejněny na webových stránkách města. Do programu se chystá zapojit i Jiří Trégr, který vlastní obuvnickou dílnu a věří, že se svojí žádostí uspěje.
Jiří Trégr se věnuje řemeslu řadu let, jeho dílnu u Kahanu, kde pracuje se svou maminkou, navštěvují lidé již 17 let. Kromě oprav obuvi, kabelek či brašen rozšířil předloni své služby o výrobu klíčů. I on se chystá požádat o podporu z dotačního programu města: „Ano, využiju nabídku k rozšíření služeb v této provozovně. Budu rád, když to vyjde.“ Co musí splnit Jiří Trégr a další žadatelé, aby měli šanci v programu uspět, sdělila Mosteckým listům radní Jana Falterová Zudová: „Cílíme na živnostníky a drobné podnikatele, kteří působí na území města Mostu a věnují se především rukodělným činnostem nebo činnostem, které ve městě nejvíce chybí. Žádat mohou o dotaci od 50 tisíc do 200 tisíc korun na jeden projekt, přičemž dotace tvoří 70 % celkových uznatelných nákladů projektu.“
Cílem dotačního programu je zvýšit rozvoj podnikatelského prostředí zejména v sektoru služeb, a to přednostně některé z živností volných a řemeslných, a rozšíření jejich počtu, rozmanitosti a kvality. Žádat proto mohou třeba řezníci a uzenáři, zpracovatelé kůží a kožešin, výrobci či opraváři ortopedické obuvi, čalouníci, sklenáři, ale také výrobci elektrických strojů a přístrojů, grafici a kresliči nebo pomocníci či pomocnice v domácnosti. Kompletní výčet živností volných a řemeslných je uveden v přílohách živnostenského zákona.
Mezi úspěšné žadatele letos město letos rozdělí 2 miliony korun. Program úspěšně realizovalo město již v roce 2021, kdy byly podpořeny například provoz cukrárny, doplnění nářadí a náčiní hodinového manžela, nákup cvičebních a posilovacích pomůcek, mobilní pojízdná dílna nebo lamaterapie.
Kdo může žádat o dotaci?
Dotace může být poskytnuta stávajícímu nebo začínajícímu podnikateli, který má sídlo nebo trvalé bydliště v České republice (podle toho, zda se jedná o právnickou nebo fyzickou osobu), je podnikatelem bez zaměstnanců nebo zaměstnává méně než 50 osob, získal oprávnění k předmětu podnikání, ke kterému se váže podávaná žádost, a předmět podnikání, na který požaduje dotaci, musí být zapsaný v příslušném rejstříku a musí být aktivní.
Doba platnosti živnostenského oprávnění žadatele musí být minimálně na dobu realizace projektu a na dobu jeho udržitelnosti. A podmínkou je též, že provozovna, v níž žadatel provozuje činnost, je umístěna v katastrálním území města Mostu. K žádosti o dotaci žadatel musí předložit nájemní smlouvu nebo list vlastnictví, či jinak doložit právní důvod k užívání prostor provozovny. Projekt, který bude podpořen, musí být realizován v letošním roce a musí být dodržena jeho udržitelnost.
Jak předložit žádost o podporu?
Dotaci lze poskytnout žadateli na základě vyplněné žádosti prostřednictvím webové aplikace. Žádost se skládá z obecné části, projektové části, nákladového rozpočtu projektu a dalších povinných příloh (například včetně vypracovaného podnikatelského záměru dle v programu zveřejněné osnovy). Vyplněná elektronická žádost se odesílá elektronicky podepsaná kvalifikovaným elektronickým podpisem nebo prostřednictvím automaticky nastavené datové schránky poskytovatele. Pokud žadatel nemá zpřístupněnou datovou schránku ani nedisponuje kvalifikovaným elektronickým podpisem, pak vyplní též žádost v aplikaci, odešle a vytiskne, vytištěnou žádost v listinné podobě s vlastnoručním podpisem potom podá prostřednictvím podatelny magistrátu. Kdo nemá možnost žádost vytisknout, odešle ji opět z webové aplikace a podepsat ji přijde k administrátorovi dotace. Pokud žadatel nemá ani jednu z uvedených možností, tedy nemůže ani žádost elektronicky vyplnit, pak se může obrátit o pomoc na administrátora.
Jak bude probíhat hodnocení žádostí?
Do konce října poskytovatel dotace rozhodne o přidělení, či nepřidělení dotace konkrétním žadatelům. Při prvotní kontrole se bude hodnotit formální a věcná správnost žádosti. Po vyzvání administrátorem bude mít žadatel 5 dní na odstranění nedostatků. Druhou částí hodnocení, kterou provádí finanční komise, je posouzení podle stanovených kritérií, kterými jsou potřebnost podnikatelského záměru, jeho účelnost a udržitelnost (udržitelnost projektu je období, po které je příjemce dotace povinen zachovat provozování živnosti v provozovně – konkrétní podmínky, včetně podmínky udržitelnosti, jsou součástí dotačního programu, který zájemci naleznou na webových stránkách města Mostu).
Administrátor dotačního programu na podporu Drobného a malého podnikání a podporu rozvoje sektoru služeb v roce 2023: Ing. Ivana Martínková, Ivana.martinkova@mesto-most.cz , tel. 476 448 289
Zveřejnění dotačního programu a další podrobnosti k němu najdete: www.mesto-most.cz
Zdroj a foto: Mostecké listy
Foto: Město podporuje živnostníky. O dotaci pořádá i obuvník Jiří Trégr
TAG
Líbil se vám tento článek?
0
Komentáře