ÚSTÍ NAD LABEM - 22.01.2025
Specialisté z Oddělení dětské chirurgie – dětského úrazového centra Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem praktikují šetrnou miniinvazivní metodu léčby pilonidálního sinu (zánětlivé cysty u kostrče) dětí a mladistvých, jako jediní v Ústeckém kraji i severních Čechách.
Tento šetrnější způsob zákroku mladiství pacienti velmi dobře snáší a oproti původně používaným metodám zajišťuje jejich rychlý návrat do běžného života.
Metoda známá pod zkratkou PEPSiT (dětská endoskopická léčba cyst) je poměrně novým a unikátním způsobem miniinvazivní endochirurgické léčby cyst u dětí, zejména adolescentů. Výkon je velmi šetrný a lze jím léčit i velmi tenké píštěle bez nutnosti rozsáhlého zákroku. Oddělení dětské chirurgie v ústecké Masarykově nemocnici využívá nejtenčí nástroj (resektoskop) zhotovený na zakázku německou firmou Wolf pro dětsko-chirurgické zákroky na pilonidálním sinu. Díky metodě PEPSiT pacient zákrok velmi dobře snáší, zajišťuje jeho rychlý návrat do běžného života, nízkou bolestivost a snižuje spotřebu analgetik. Provádí se v klidové fázi onemocnění, bez přítomnosti akutních zánětlivých projevů.
Pilonidální sinus se vyskytuje zejména u mladistvých s bohatým ochlupením, převážné u chlapců. Jedná se tedy o získané onemocnění, které vzniká průnikem chlupů kůží do podkoží v mezihýžďové rýze. „Dříve se mluvilo o tak zvané džípové nemoci – často pozorované u vojenských řidičů. Nyní mluvíme o džínové nemoci, kdy postižení vzniká při nošení těsných džínových kalhot,“ říká MUDr. Martin Konečný z oddělení dětské chirurgie.
Onemocnění často začíná v pubertálním období. Pacienti postižení pilonidálním sinem nezřídka trpěli opakovanými záněty s nutností častých zákroků v celkové narkóze. Dřívější výkon spočíval v poměrně rozsáhlém chirurgickém zákroku a odstranění značné části měkkých tkání. Často po výkonu docházelo i přes užití různých lalokových plastik měkkých tkání k reinfekci a rozpadům rány s nutností dlouhodobých převazů a celá oblast se hojila sekundárně, v řádu týdnů, a zanechávala rozsáhlé jizvy v křížové oblasti. Pacienti byli poté poměrně dlouho omezeni v běžném způsobu života hlavně při sezení a sportu.
Nyní po zavedení PEPSiT metody jsou k výkonu jako vstupy pro nástroj použity již vzniklé píštěle. Většina pacientů je následující den propuštěna do domácího ošetřování a kromě opakovaných proplachů píštělí v domácí péči pacient není jinak omezen. Může navštěvovat školu, sportovat a věnovat se běžným činnostem jako před operací. „Za celé oddělení dětské chirurgie mohu říci, že zavedení a užívání této metody je pro nás průlomem v léčbě nejen dětských pacientů s pilonidálním sinem. Pro svou miniinvazivitu, dobrý pooperační průběh a velmi uspokojivé výsledky, s malým procentem recidiv, které lze ale opět vyřešit miniinvazivně,“ vysvětluje MUDr. Konečný.