Čtení knih o volném víkendu může být velmi prospěšné
Čtení totiž nejenže stimuluje mozek, ale výzkum na toto téma navíc prokázal, že lidé, kteří pravidelně čtou, skoro vůbec netrpí Alzheimerovou chorobou. Čtení navíc redukuje stres a dokáže vás odpoutat od starostí skutečného světa.
Čtením si zvýšíte slovní zásobu a zlepšíte výkon mozku. Pravidelné čtení zefektivňuje schopnost mozku pracovat a zmírňuje jeho opotřebovávání. Neméně důležité je, že čtení také učí empatii a pomáhá pochopit duševní stavy ostatních lidí.
Kromě toho může čtení knihy po dlouhém a náročném dni umožnit odpočinek a zapomenutí na problémy. Podle provedené studie v roce 2009 výzkumníky ze Sussex Univerzity může čtení snížit míru prožívání stresu až o 68%.
Nedonutíte se otevřít si knihu? Poslouchejte audioknihy!
Poslouchání audioknih má totiž mnoho výhod. Můžete je poslouchat kdekoliv a kdykoliv, například při vaření, žehlení, řízení auta nebo když si jdete zaběhat. Audioknihy vám umožňují nechat si vyprávět příběh od svého oblíbeného herce.
Audiokniha může být také novým zážitkem a může sloužit jako vstupní brána do světa knih pro ty, kteří nečtou pravidelně. Poslech audioknih také umožňuje odpočinout očím po celodenní práci u počítače nebo sledování televize. Audiokniha může být také skvělou volbou pro děti předškolního věku i prvňáčky. Několik studií totiž ukázalo, že děti, které před nástupem do školy pravidelně poslouchali audioknihy nebo jim rodiče předčítali, se učí rychleji číst a rozvíjet svou gramotnost.
Z výše uvedeného vyplývá, že „konzumace“ knih je pro člověka velmi důležité. Čtení odborné literatury vám umožňuje získat kvalifikaci a postupně se zdokonalovat ve vašem oboru. Čtení beletrie pro zábavu vám však také může zlepšit vaše znalosti. Při čtení např. romantického příběhu v Paříži poznáte nejen zákoutí nové země, ale mnohdy i komlikované povahy s jiným pohledem na svět.
Existují dokonce studie, které prokázaly rozdíly mezi lidmi, kteří čtou a kteří nečtou. Studie Kingstonské univerzity například prokázala, že ti, kteří čtou beletrii, vykazují vyšší schopnost se vcítit do nějaké situace a prožít ji tak, jak ji prožívá druhý. Ti, kteří preferují non-fiction knihy také nejsou špatní – vykazují sociálnější chování a dokaží se podívat na životní situace i z jiného pohledu.
Další studie ukázaly, že lidé, kteří čtou knihy aspoň půl hodiny denně, tak žijí o dva roky déle než lidé kteří nečtou...