ÚSTÍ NAD LABEM - 06.01.2024
Tříkrálová sbírka, jedna z největších a nejznámějších dobročinných akcí v České republice, má dlouholetou tradici, která se opírá o zvyky z dob minulých. Každoročně se koná po celém Česku, kde malí i velcí koledníci v tradičních kostýmech tří králů chodí od domu k domu a sbírají příspěvky do zapečetěných kasiček.
Historie této sbírky sahá do dávných časů, kdy na den Tří králů, tedy 6. ledna, chudé děti oblékaly kostýmy biblických králů a zpíváním písní koledovaly u svých sousedů. Tradice koledování byla zpočátku spojena převážně s vybíráním jídla nebo malých finančních darů.
Dnešní Tříkrálová sbírka je však organizována na mnohem větším a organizovanějším základě. Výtěžek sbírky je primárně určen na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším lidem v nouzi, kteří se ocitli v obtížných životních situacích. Charita Česká republika, která sbírku organizuje, zajišťuje, že finanční prostředky jsou distribuovány efektivně a s cílem pomoci co nejvíce potřebným v rámci celé země. Kromě toho je desetina získaných prostředků věnována na rozvojovou a humanitární pomoc v zahraničí.
Tento rok se Tříkrálová sbírka uskutečnila i s účastí malých koledníků na Krajském úřadě Ústeckého kraje, kde se osobně zúčastnili i hejtman Richard Brabec a členové Rady Ústeckého kraje. Koledníci zde zazpívali tradiční koledy a vybírali dary, které byly určeny na podporu potřebných. Setkání s představiteli kraje dodalo sbírce na významnosti a zviditelnilo úsilí Charit a dobrovolníků zapojených do sbírky.
Koledníky s pokladničkami je možné potkat na ulicích až do 14. ledna, kdy sbírka oficiálně končí. Každý, kdo přispěje, má možnost stát se součástí tohoto dlouholetého dobročinného úsilí, které každoročně přináší úlevu a podporu těm, kteří to nejvíce potřebují.
Tříkrálová sbírka tak nejen pokračuje ve své dlouholeté tradici, ale zároveň se stává příkladem solidarity a lidskosti v moderní společnosti. Vzhledem k rostoucímu počtu lidí v nouzi je každý příspěvek, ať už malý nebo velký, cenný a může změnit životy lidí k lepšímu.
Foto: ÚK