Dnes je 22. listopad 2024, svátek má Cecílie
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Magazin Letní dovolená u Baltského moře: voda je teplejší než kdy dříve Vytvořit článek
Letní dovolená u Baltského moře: voda je teplejší než kdy dříve
Redakce iÚSTECKO - 02. 07. 2023    9380    0 Líbil se vám tento článek?

Mnoho lidí si vybírá pro svou letní dovolenou jih Evropy, kde je mořská voda teplá a slunce svítí. Ale co takhle zkusit něco jiného a zamířit na sever, k Baltu nebo Severnímu moři? Tyto oblasti nabízejí nejen krásnou přírodu, ale i nezvykle teplou mořskou vodu, která se blíží srpnovým maximům. Jak je to možné a jaké to má důsledky?

Podle meteorologů je důvodem nadprůměrného ohřevu mořské vody dlouhotrvající tlaková výše nad Britskými ostrovy a Skandinávií, která zabraňuje přísunu chladnějšího vzduchu a vody z Atlantiku. Díky tomu se povrchové vrstvy moře intenzivně prohřívají a moc se nepromíchávají se studenější vodou z hlubin. V Baltu má voda většinou 17 až 19 °C, výjimečně i 20 °C, což je o 2 až 5 stupňů více než obvykle. Na severovýchodě Baltu je dokonce teplotní odchylka kolem +8 stupňů! Severní moře je nepatrně chladnější, i když belgické Ostende hlásí taky 20 °C. A odchylky v něm, podobně jako v dalších vodních plochách kolem Britských ostrovů, dosahují hodnot většinou mezi plus 2 a 4 stupni.

Takové teploty mořské vody jsou srovnatelné s těmi na jihu kontinentu a mohou lákat turisty hledající teplejší vodu ke koupání. Nicméně je třeba si uvědomit, že se jedná o mimořádný jev, který má negativní dopady na životní prostředí. Mořské horké vlny, jak se tomuto fenoménu říká, mohou narušit rovnováhu ekosystémů a ohrozit podmořský život. Škodlivé řasy se šíří rychleji a zhoršují kvalitu vody pro koupání i pro ryby. Některé druhy mořských živočichů se stahují do chladnějších oblastí nebo hynou, což narušuje biologickou rozmanitost a rybolov. 

Odborníci varují, že mořské horké vlny budou častější a intenzivnější v budoucnosti kvůli změnám cirkulace vzduchu i oceánů. Je tedy potřeba sledovat jejich dopady a hledat způsoby, jak jim předcházet nebo je zmírnit. Letní dovolená u Baltského moře může být zajímavou alternativou k tradičním destinacím na jihu Evropy. Mořská voda je tam nezvykle teplá, což může lákat koupající se i milovníky přírody. Nicméně je třeba si uvědomit, že se jedná o mimořádný jev, který má negativní dopady na životní prostředí. Mořské horké vlny narušují rovnováhu ekosystémů a ohrožují podmořský život. Teplejší voda také přispívá k globálnímu oteplování a změně klimatu. 

Foto: Uhler, Baltské moře



Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Prodej a pronájem
Reklama   •   Koupit reklamu