![](/storage/resized/-825x500/dUoKDtQIHtRJJgfU3qxAqXS1TOfvUd9RFZ7cxDV.webp)
LITVÍNOV - 05.02.2025
Lesy ČR podaly žalobu proti rozhodnutí ministerstva životního prostředí, které jim udělilo pokutu 40 tisíc korun za nelegální kácení stovek stromů ve 250 let starém lese u Litvínova v Krušných horách. Kácení proběhlo v prosinci 2021 a Lesy ČR na něj neměly potřebné povolení.
Spor o výklad zákona
Lesy ČR tvrdí, že se dopustily pouze přestupku, za který by se měla udělovat pokuta, nikoliv že by měly žádat o povolení ke kácení. Organizace Greenpeace s tímto nesouhlasí. Podle jejího právního zástupce Jaromíra Kyzoura se Lesy ČR snaží uměle vyvolat dojem, že existuje spor mezi lesním zákonem a zákonem o ochraně přírody. Ve skutečnosti se kácení odehrálo v chráněné oblasti Natura 2000, kde je nutné dodržovat zákon o ochraně přírody.
Ohrožení vzácných lesů
Greenpeace varuje, že pokud by Lesy ČR se žalobou uspěly, mohlo by to vést ke zničení vzácných lesů v Krušných horách a ohrozit i další chráněné lokality. V případě, že by Lesy ČR nemusely žádat o povolení ke kácení, mohly by podle Greenpeace vykácet až 150 tisíc stromů.
Nejasnosti kolem lesních hospodářských plánů
Greenpeace dále upozorňuje na nejasnosti kolem lesních hospodářských plánů, které byly schváleny v rozporu se zákonem o ochraně přírody. Organizace proto podala stížnosti k ombudsmanovi a Evropské komisi.
Snaha o ochranu lesů
Lesy ČR sice slibují, že budou v Krušných horách vytyčovat bezzásahové zóny, ale zatím vyhlásily bezzásahový režim jen na necelých 18 hektarech a zároveň usilují o pokácení více než 15 tisíc stromů ještě před vyhlášením CHKO Krušné hory.
Celý případ tak ukazuje na složitost ochrany přírody a střet zájmů mezi hospodařením v lesích a ochranou cenných přírodních lokalit.