ÚSTÍ NAD LABEM - 15.11.2023
Neoprávněná volání na tísňové linky, ať už úmyslná nebo neúmyslná, komplikují práci státním policistům, záchranářům a hasičům. Tento problém se netýká pouze tísňových volání, ale také nepravdivých zpráv, které mohou zbytečně vyvolat poplach.
Operátoři městských policií se s tímto fenoménem také potýkají.
V minulých dnech se strážníci vydali do sadů Vrchlického v Ústí nad Labem, aby prověřili oznámení od občana. Podle něj se v sadu nacházela skupina narkomanů a bezdomovců, a oznamovatel měl obavy z infekčního materiálu a možného napadení kolemjdoucích. Na místo byli přivoláni strážníci z pochůzky, kynologická služba a strážník s detektorem kovů.
Po dvouhodinové prohlídce však nebylo nic nalezeno, co by potvrzovalo přijaté oznámení.
Strážníci zdůrazňují, že každou zprávu je třeba prověřit, ale také by si oznamovatelé měli lépe rozmyslet, zda je vhodné a nezbytné, aby se o své nepodložené domněnky chtěli podělit s operátory na tísňových linkách. Falešné oznámení může totiž zbytečně vyčerpat zdroje a odvést pozornost od skutečných problémů.
Strážníci apelují na veřejnost, aby byla obezřetná a uvědomovala si důsledky svých jednání. Blokování tísňových linek zlomyslným jednáním může být trestným činem, za který může být volající souzen.
Zdroj a foto: MP Ústí n.L.