Kurátor Botanické zahrady Teplice se spolu s dalšími českými botaniky vydal na studijní cestu do Jihoafrické republiky, kde poznával místní rostliny.
Výprava trvala dvacet dní a zaměřila se na Kapskou květennou říši, která je jednou z nejbohatších a nejrozmanitějších oblastí na světě, pokud jde o rostlinnou diverzitu.
Na fotografii Brunsvigia orientalis (Amaryllidaceae).
Kapská květenná říše se nachází na jihu Afriky a má rozlohu asi 90 tisíc km2. Na tomto malém území se vyskytuje přibližně devět tisíc druhů cévnatých rostlin, z nichž téměř tři čtvrtiny jsou endemické, tedy nerostou nikde jinde na světě. Mezi nejznámější patří například proteovité rostliny, které mají nápadné květy různých tvarů a barev.
Čeští botanici navštívili čtyřicet lokalit v Západním Kapsku. Procestovali pobřeží od Kapského Města až po hranice s Východním Kapskem, kde se nachází vzácný afromontánní les. Ten je podobný tomu, který mohou návštěvníci vidět v subtropickém skleníku teplické botanické zahrady.
Kromě terénního sběru rostlin se čeští botanici také setkali s místními kolegy z univerzit a botanických zahrad. Navázali tak cenné kontakty pro budoucí spolupráci a výměnu zkušeností.
Orbea variegata (Apocynaceae)
Botanická zahrada Teplice se tak zapojuje do mezinárodních aktivit na ochranu a propagaci rostlinného bohatství. V minulosti už uspořádala expedice do Jižní Ameriky, zejména do Chile a Argentiny, kde také rostou mnohé zajímavé a ohrožené druhy.
Zdroj a foto: Botanická zahrada Teplice