ČR - 15.4.2023
Jaro v České republice přináší nejen probouzející se přírodu, ale také otevření oblíbených farmářských trhů. Tyto trhy nabízejí mnoho výhod pro malovýrobce i spotřebitele, avšak současně představují zvýšená rizika v oblasti hygieny potravin.
Proto každoročně podléhají důslednému dohledu Státní veterinární správy (SVS) a jejích inspektorů. V loňském roce provedla SVS na trzích celkem 401 kontrol, což je mírný nárůst oproti 379 kontrolám v roce 2021. Zjištěné závady se meziročně zvýšily na téměř 19 procent. Veterinární inspektoři objevili alespoň jedno porušení předpisů v 76 případech, což je opět více než 54 případů z roku 2021. Celkové pokuty za rok 2022 dosáhly výše 500 000 Kč, oproti cca 425 000 Kč v roce předchozím.
Trhů nabízejících potraviny živočišného původu, které spadají pod dozor SVS, bylo loni v ČR zhruba 250, což je nárůst o 20 trhů oproti předchozímu roku. Celkový počet závad zjištěných při kontrolách na trzích v loňském roce dosáhl 219, zatímco v roce 2021 jich bylo 131. Při jedné kontrole mohou inspektoři najít více závad najednou.
Nejčastějšími problémy byly nedostatky v označování výrobků (76 případů) a porušení správné výrobní a hygienické praxe (52 případů). Mezi tyto nedostatky patří například nedostatečná ochrana produktů vůči vnější kontaminaci nebo nedodržení teplotního řetězce. Ve 43 případech byl neznámý či nejasný původ nabízených produktů (tzv. sledovatelnost) a často se objevovaly problémy během manipulace s produkty (29 případů).
„V postcovidové době se četnost konání farmářských trhů vrátila na původní úroveň. Na to reagovaly také naše kontroly, které logicky odhalily více pochybení. I procento závad je však u loňských kontrol na trzích meziročně vyšší, proto budeme v důsledných kontrolách pro zajištení nezávadných potravin živočišného původu pokračovat,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Již před několika lety publikovala SVS Desatero, zejména pro prodejce, v souvislosti s rostoucím trendem trhů nabízejících místní zemědělské a potravinářské produkty.
SVS zdůrazňuje, že prodejce má zákonnou povinnost zákazníka dostatečně informovat o prodávaném zboží. Pokud má nakupující jakékoliv pochybnosti, je dobré se prodejce doptat a v případě nesrovnalostí zboží nekupovat. V případě vážných problémů je možné se obrátit na příslušnou krajskou veterinární správu, která prošetří každý případ týkající se potravin živočišného původu.
Zdroj: TS SVS