ČR - 28.06.2024
Energetický regulační úřad (ERÚ) finišuje přípravy na sdílení elektřiny z obnovitelných zdrojů. Od července by tak mělo být možné sdílet elektřinu vyrobenou například ve společných solárních elektrárnách mezi více odběrateli.
Klíčovou změnou je novela vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou, která nově upravuje proces registrace a výměny dat mezi výrobci, odběrateli a dalšími účastníky sdílení. Definuje také, jak se bude sdílená elektřina dělit mezi jednotlivé odběratele.
Nová cena za provoz nesíťové infrastruktury
ERÚ zároveň vydal změnová cenová rozhodnutí, která od 1. července zahrnují novou cenu za provoz nesíťové infrastruktury. Ta pokryje náklady na činnost Elektroenergetického datového centra (EDC), které bude sloužit jako centrální místo pro výměnu informací mezi účastníky sdílení. Cena za činnost EDC byla stanovena na 5,10 korun měsíčně za každé odběrné místo.
Sdílení elektřiny v praxi
Novela energetického zákona, která sdílení elektřiny umožňuje, vstoupila v platnost teprve letos v lednu. ERÚ proto musel veškeré úpravy svých předpisů stihnout v rekordním čase.
„Veškeré úpravy našich podzákonných předpisů tak probíhaly v hektickém tempu, vše jsme museli stihnout za několik měsíců. Povedlo se to díky tomu, že jsme o sdílení začali jednat s provozovateli energetických soustav a dalšími účastníky už loni, tedy dříve, než byl zákon vůbec přijat,“ vysvětluje Martina Krčová, členka Rady ERÚ.
Posledním krokem před spuštěním sdílení v praxi bude schválení Řádu EDC, který je nyní ve veřejné konzultaci. Po jeho schválení bude moci EDC zahájit činnost a sdílení elektřiny se stane realitou.