
JETŘICHOVICE / KAMENICE - 28.4.2025
Národní park České Švýcarsko zažil v sobotu 26. dubna 2025 výjimečný den. Přibližně dvě desítky dobrovolníků se sešly, aby pomohly s vypuštěním čtyřiceti tisíc malých lososů obecných do říček Jetřichovická Bělá a Kamenice. Tato událost je dalším krokem v dlouhodobém úsilí o návrat lososa do českých řek, kde byl v minulosti běžným druhem.
Malí lososi se od března líhli přímo ve vodních tocích v plovoucích inkubačních schránkách. Tento šetrný způsob chovu podporuje Světový fond na ochranu přírody (WWF) ve spolupráci se spolkem Beleco a Správou Národního parku České Švýcarsko. Finanční podporu poskytla Nadace Severočeská voda, část prostředků byla získána také díky veřejné sbírce.
"Metoda líhnutí přímo ve vodě se nám osvědčila, úspěšnost přesahuje 95 procent," uvedl Jiří Křesina ze spolku Beleco. "Plůdek si od začátku zvyká na své přirozené prostředí, což je velký rozdíl oproti dřívějším metodám, kdy se malé ryby převážely z líhně." Tento přístup se nyní využívá nejen u lososů, ale i u dalších domácích druhů ryb.
Samotné vypouštění probíhalo tradičním způsobem. Dobrovolníci dostali vědra s čerstvě vylíhnutými rybičkami a pomocí síťky je opatrně vypouštěli podél břehů. Malí lososi nyní zůstanou v říčkách přibližně rok až dva, než se vydají na svoji náročnou cestu do Severního moře. Tam dospějí a po několika letech se mohou vrátit do rodných vod k rozmnožování.
"Stav našich řek je klíčový nejen pro lososy, ale pro celé vodní ekosystémy," zdůraznila Lenka Fryčová, ředitelka WWF Česko. "Pracujeme na tom, aby byly toky co nejpřirozenější a prostupné pro migrující druhy."
Dnes jsou říčka Kamenice a dolní tok Labe jedinými místy, kde se u nás s lososy můžeme setkat. Podle ředitele Správy Národního parku Petra Kříže ukazuje návratový projekt na křehkost vodních ekosystémů a potřebu systematického zlepšování říčních podmínek.
Losos obecný byl kdysi běžným obyvatelem přítoků Labe a Vltavy. Jeho vyhubení způsobily průmyslové znečištění vod, masivní rybolov během migrace a výstavba vodních staveb, například Masarykových zdymadel v Ústí nad Labem. V Kamenici lososi vymizeli nejpozději v roce 1923, v Labi zmizeli po roce 1945.
Díky společnému úsilí odborníků i veřejnosti se však dnes lososi do Českého Švýcarska znovu vracejí – a s nimi naděje na zdravější a přirozenější řeky pro budoucí generace.
Zdroj a foto: NPČS
Titulní foto: Ilustrační, AI
