Přírodovědný kroužek, kde se děti seznamují se svým okolím a učí se pomáhat přírodě, působí při Základní škole Jaroslava Pešaty v Duchcově. Se svou učitelkou chodí čistit ptačí budky nebo se starají o stromky na výsypce Pokrok. Na konci školního roku jim byl odměnou výlet do uhelného lomu Bílina, na rekultivované plochy a archeologické naleziště v Libkovicích.
Pohled do aktivního povrchového dolu, čištění stromků na výsypce a hledání historických artefaktů – takové zážitky si duchcovské děti odnesly z exkurze, kterou pro ně uspořádaly na závěr školního roku Severočeské doly. Vedle rekultivačních prací, které ze svého kroužku dobře znají, se tak mohly seznámit i s prací těžařů a archeologů. „Exkurze na území dolu Bílina se dětem moc líbila, dokonce se některé nechaly slyšet, že to byla nejlepší exkurze, kterou kdy zažily. Ohromně je zaujaly archeologické nálezy, ale byly nadšené i z pohledu na důl,“ říká vedoucí přírodovědného kroužku Martina Hanzlíková, učitelka Základní školy Jaroslava Pešaty v Duchcově.
„S duchcovskou školou spolupracujeme dlouhodobě a moc nás těší, že jsou tam tak aktivní učitelé a děti a zajímají se o rekultivovanou krajinu, která vzniká za jejich městem,“ vysvětluje odměnu v podobě ojedinělého výletu mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký. Ten děti dovezl i na vyhlídku nad lomem, kde měly možnost pozorovat těžkou důlní techniku při práci. Na výsypce Pokrok se pak seznamovaly s rostlinnými i živočišnými druhy, které tam našly domov. Další zastávkou exkurze bylo naleziště v Libkovicích, kde archeologové a antropologové zkoumají osídlení této lokality v průběhu sedmi tisíc let.
Pod vedením Martiny Hanzlíkové, ornitoložky a členky Bílinské přírodovědné společnosti, děti navštěvují výsypky Pokrok či Radovesice často. Na ornitologických vycházkách poznávají ptáky a chodí čistit a kontrolovat ptačí budky, které instalovaly. „Ve druhé třídě si děti vyhledaly žalud a zasadily ho do květináčů. Vyrostlo jim několik malých doubků, které pak s pomocí zaměstnanců rekultivační firmy REVITRANS děti zasadily na výsypce Pokrok. Od té doby chodíme na podzim každoročně s ostatními spolužáky ze třídy stromky natírat proti okusu zvěří. A spolu s nimi vždy děti natřou i další vybrané stromky na výsypce pod vedením pracovníka rekultivací. V loňském roce děti vysadily i několik sazeniček jeřábů,“ říká k aktivitám kroužku jeho vedoucí Martina Hanzlíková. I tyto stromky děti během exkurze zkontrolovaly a vyčistily okolní plevel, aby měly stromky více prostoru k životu.
Během roku se děti v kroužku věnují i celé řadě dalších aktivit – v zimě nosí slunečnici do lesních krmítek nebo potírají rozpraskanou kůru starých stromů lojem. Lesním zvířatům nosí jablka a zeleninu do přilehlých lužních lesů. „Na nedávné exkurzi na Radovesické výsypce děti hledaly otisky schránek živočichů. Na vycházkách poznávají rostliny a živočichy, se kterými se mohou v naší oblasti setkat. Ve škole mikroskopujeme, hrajeme přírodovědné hry a také organizujeme vánoční sbírku krmiva pro handicapované živočichy,“ vyjmenovává některé z aktivit Martina Hanzlíková. Své vědomosti pak děti mohou uplatnit i při soutěžích. Jejich největším úspěchem bylo loňské druhé a letošní třetí místo v krajském kole soutěže Zlatý list.
Zdroj: Severočeské Doly a.s.
Foto: Tomáš Branda pro SD, Archiv Přirodovědného kroužku