
CHOMUTOV - 23.04.2025
Déšť, chlad a sedmnáct kilometrů bolesti. Pro někoho jen náročná procházka, pro stovky vězňů před osmdesáti lety cesta bez návratu. Přesně tuto trasu si v pátek 18. dubna na Chomutovsku připomnělo přes dvě stě lidí, kteří se vydali z Hory svatého Šebestiána do Chomutova, aby vzdali úctu těm, kteří zde během pochodu smrti v roce 1945 přišli o život.
Pietní akci, která byla věnovaná připomenutí jedné z nejtragičtějších kapitol konce druhé světové války, pořádalo Muzeum československého opevnění z let 1936–1938 Na Kočičáku ve spolupráci s městem Chomutovem. Organizátoři si dali za cíl nejen vzpomenout na oběti, ale také účastníkům co nejvíce přiblížit utrpení, kterým vězni během této strašlivé cesty prošli.
Atmosféra pochodu byla mimořádně působivá. Na několika místech trasy čekaly na účastníky stylizované scénky – lidé v autentických táborových oděvech představující vězně koncentračních táborů, vojáci wehrmachtu hlídkující s ledovou přísností a náhlý výstřel z lesa, který symbolizoval brutalitu tehdejších událostí. „Ten výstřel mě doslova zmrazil. Najednou jsem si uvědomil, že pro ty vězně to byla reálná hrozba,“ popsal své pocity jeden z účastníků.
Účastníci se také pravidelně zastavovali u pietních míst, kde společně kladli květiny a zapalovali svíčky. Mezi zastávkami byly pomníky v Nové Vsi, Křimově, Strážkách nebo nedaleko obce Domina, kde jsou dodnes zachovány připomínky této bolestné historie. Zastávky umožnily účastníkům uvědomit si, že za každým krokem jsou skutečné lidské příběhy a osudy.
V polovině pochodu čekalo na účastníky autentické občerstvení, připomínající stravu, jakou vězni tehdy dostávali – neosolená řepná a chlebová polévka. „Chuť byla mdlá, ale právě tím jsme se ještě více přiblížili k pochopení utrpení vězňů,“ komentovala ochutnávku jedna z účastnic.
Velké poděkování patří nejen organizátorům, kteří odvedli mimořádnou práci, ale také všem účastníkům. I přes nepříznivé počasí byla účast hojná, což dokazuje, že vzpomínka na oběti druhé světové války zůstává stále živá.
„Pochod smrti je tragickou kapitolou našich dějin. Je důležité zajistit, aby tato bolestná historie nikdy nebyla zapomenuta,“ zdůraznil Jiří Piramovský z Muzea československého opevnění Na Kočičáku. Město Chomutov se k jeho slovům připojuje a děkuje všem zúčastněným za citlivé a důstojné připomenutí těchto významných historických okamžiků.
Pokud vás tato událost oslovila, přidejte se příště také. Každý krok, který uděláme, je krokem k zachování naší společné paměti.
Zdroj a foto: Město Chomutov

