Dnes je 28. listopad 2024, svátek má René
Reklama   •   Koupit reklamu
Úvod Magazin Den vítězství: Jak si připomínáme konec 2. světové války Vytvořit článek
Den vítězství: Jak si připomínáme konec 2. světové války
Miroslav Nauš - 08. 05. 2023    6947    0 Líbil se vám tento článek?

8. května si v České republice a dalších evropských zemích připomínáme Den vítězství, který označuje konec 2. světové války v Evropě v roce 1945.  Tento den je pro nás symbolem konce nacistické okupace, utrpení a ztrát, ale také naděje a obnovy.

Co se stalo 8. května 1945?

8. května 1945 byla podepsána úplná a bezpodmínečná kapitulace Německa, a proto se tento den považuje za konec druhé světové války. Kapitulace vstoupila v platnost 8. května ve 23:01 hodin středoevropského času, což odpovídá první minutě 9. května času moskevského.

Kapitulaci Německa podepsal ve francouzském městě Reims vrchní velitel nacistických vojsk generál Alfred Jodl. Na straně spojenců podepsali dokument americký generál Dwight D. Eisenhower, britský generál Arthur Tedder, francouzský generál Jean de Lattre de Tassigny a sovětský generál Ivan Susloparov.

Kapitulace byla potvrzena druhým podpisem v Berlíně 9. května, kde zastupovali Německo polní maršál Wilhelm Keitel, admirál Hans-Georg von Friedeburg a generál Hans-Jürgen Stumpff. Na straně spojenců podepsali dokument sovětský maršál Georgij Žukov, britský maršál Arthur Tedder, francouzský generál Jean de Lattre de Tassigny a americký generál Carl Spaatz.

Jak probíhalo osvobození Československa?

Osvobození Československa probíhalo od dubna do května 1945 dvěma směry: z východu postupovala Rudá armáda a zároveň probíhalo povstání českého lidu proti nacistům; z jihu a západu postupovaly americké a britské jednotky.

Prvním osvobozeným místem na našem území byl Ostravsko-Karvinský revír, kde Rudá armáda prolomila nacistickou obranu 30. dubna. Poté pokračoval postup sovětských vojsk na Brno, Olomouc, Hradec Králové a Prahu.

V Praze začalo povstání proti nacistům 5. května a trvalo do 9. května. Povstalci bojovali s pomocí domácího odboje, zahraničních parašutistů a partyzánů. Prahu osvobodila Rudá armáda spolu s rumunskou armádou 9. května.

Z jihu a západu postupovaly americké jednotky pod velením generála George S. Pattona. Američané osvobodili Plzeň 6. května, Karlovy Vary 7. května a České Budějovice 9. května. Britské jednotky pod velením polního maršála Bernarda Montgomeryho osvobodily Bratislavu 4. května a Košice 5. května.

Jak si připomínáme Den vítězství?

Den vítězství je u nás státním svátkem od roku 1991, kdy byl přesunut z 9. na 8. května. Předtím se slavil jako Den osvobození nebo Den osvobození od fašismu. V současnosti se tento den slaví také ve Francii, Norsku, Slovensku a zemích Společenství národů.

V tento den si připomínáme oběti války i hrdiny odboje, kteří bojovali za naši svobodu a demokracii. Konají se vzpomínkové akce, položení věnců u památníků i slavnostní shromáždění. V noci z 7. na 8. května se také zapalují svíčky na oknech jako symbol naděje a míru.

Den vítězství je pro nás důležitým dnem historické paměti i současné identity. Je to den, kdy si uvědomujeme cenu svobody a důležitost obrany demokratických hodnot.

 



TAG
Líbil se vám tento článek?

Komentáře
Prodej a pronájem