ÚSTECKÝ KRAJ - 1.2.2023
Být pěstounem není žádná hračka, ale rozhodně to stojí za to!
O pěstounech ze všech koutů České republiky bude vyprávět nový čtrnáctidílný cyklus režisérů Lindy Kallistové Jablonské, Ivany Pauerové Miloševič, Martina Páva a Adama Oľhy. Co epizoda, to rodina z jednoho kraje, a s ní i překvapení, která ji na cestě k plnému hnízdu potkala. Vysílání na ČT1 zahájí díl z Ústeckého kraje 1. února 2023 v 16:45 hodin.
„Projekt Plné hnízdo je unikátní zaměřením na běžná rodičovská témata. Spousty rodičů se snaží o rodičovství dozvědět víc a v rámci svého pátrání můžou přijít i na to, že by sami mohli být skvělými pěstouny, kterých je u nás kriticky málo,“ říká kreativní producentka Jiřina Budíková a vysvětluje: „Výběr pěstounských rodin byl velmi rozmanitý, aby bořil zažitý mýtus o tom, že existuje určitý prototyp pečovatele. Můžeme tak vidět manželské páry i single rodiče, lidi z měst i vesnic, celoživotní rodiče v domácnosti i ekonomicky aktivní jedince, rodiny z velkých domů i malých bytů, původně bezdětné páry i rodiny s větším počtem biologických dětí. Cílem je rozptýlit obavy potenciálních pěstounů, že z nějakého důvodu nemají pro rozšíření svých řad dostatečné podmínky.“
- Jak to, že někdo je na konci svých sil jako rodič jedináčka a někdo zvládne dětí sedm? Kdy člověk přestane děti počítat? A jak pěstouni vycházejí s penězi? Štanclovi z konce světa u německých hranic mají odpovědi!
- Apolena Vanišová je divadelní režisérka, tak trochu punkerka a také nesmírně empatická máma a pěstounka. Ukáže, že pěstoun by se měl vždy mít o koho opřít, a prozradí, jak zvládat změny i žárlivost sourozenců.
- Dámský klan Hlaváčkových je důkazem, že neexistuje jeden funkční rodinný model a že parta holek může fungovat jako tým snů. Proč nestačí, aby děti pendlovaly jen mezi školou a domovem, jak vést přirozeně děti k víře a jak se vyrovnat s rakovinou?
- Vezměte dva dospělé těsně před důchodem, pubertální slečnu a nevidomou holčičku a umístěte je do třípokojového bytu v paneláku. Výsledek? Spokojená rodina Moučkových má recept na motivování dětí s hendikepem i na ty s odporem k dalšímu vzdělávání po základní škole.
- Jak moc nás ovlivní místo, kde jsme prožili dětství? Co v nás opravdu zůstává z výchovy našich rodičů a co dělat, když děti kradou? Marta Lipusová, která vychovala celkem sedm dětí, to ví.
- Nikola Hantáková a její Marcelka vás přesvědčí, že pečovat o dítě s mentálním hendikepem nemusí být náročné. Když si vše dobře nastavíte, může být dokonce velká legrace. A jako bonus pro všechny rodiče rozlouskneme záhadu dětských imaginárních kamarádů.
- Jsou rodiny, které zastaví první překážka, a pak Dědovi, které jen tak něco nerozhodí. Jejich dvanáct dětí je naučilo, jak se vyrovnat s tím, když musí dítě z rodiny odejít dřív, než dosáhne dospělosti. I jak dlouho je rozumné děti podporovat, když jsou už zletilé, a jak se realizovat i jinde než jen doma u plotny.
- Jak ze dvou ustrašených brášků vychovat samostatné kluky, předvedou manželé Archlebovi. Ukážou, jak neztráceli ani vteřinu, aby dohnali roky, po které se hochům nikdo nevěnoval. Poradí, jak u dětí objevit skryté talenty, a nabídnou návod, jak potomky naučit samostatnosti krok po kroku.
- Neuvěřitelně sympatická rodinka Slepčíků nás pozve k sobě domů v době, kdy jí přibude nový člen. Odhalí, jak přijaté děti skvěle fungují ve vícejazyčném prostředí, pokud se v něm cítí bezpečně. A hlavně nám ukážou, co všechno může dokázat diplomatické mistrovství pěstounské rodiny ve vztahu s biologickou rodinou přijatých dětí.
- Přechodní pěstouni jsou velmi důležitý článek náhradní rodinné péče. A Ester Jiroutová v sobě snoubí umění bezvýhradné lásky k dětem, které má doma jenom na chvíli, nenásilné pomoci adoptivním rodinám, které od ní miminka přebírají, a podpory biologickým rodinám, pokud se k nim děti mohou vrátit. A nezastavila se ani před dvojčaty – i když nepopírá, že to byla výzva!
- Andrea a Hana Porschovy ukážou, jak vzniká vztah k dětem, které nejsou vaše. Jak si poradit, když vstupujeme do patchworkové rodiny a děti na nás zrovna nemusí být zvědavé? Jak dosáhnout maximální samostatnosti u dětí, které mají mentální hendikepy? A znamená pěstounství konec kariéry?
- Anna Hloušková je pěstounka na přechodnou dobu a také velmi atraktivní žena. Jak zvládnout život single mámy a nerezignovat na svůj osobní život? Jak připravit sebe i dítě na přechod do nové rodiny? Co je to terapeutické rodičovství a může ho využít každý?
- Pěstounství je elixírem mládí – alespoň tedy pro Ivanu Kopencovou. Možná i proto, že dobře ví, že na to není sama a vždy se má na koho obrátit. A také nejspíš bude mít rodičovský talent – navštívíme Michala, jenž byl odkázán na život v ústavu. Ale Ivana mu dopomohla k chráněnému bydlení a zaměstnání.
- Pokud se ptáte, jak vést sourozence, aby se měli rádi a byli parťáci, Čechovi by pro vás mohli mít pár tipů. Do péče si vzali hned dvě sourozenecké skupiny a ukázalo se, že tento odvážný krok má i své výhody. Co všechno pěstoun v rámci své role zjistí sám o sobě? A jak důležití jsou pro děti otcové? Přineseme důkaz, že své děti můžete mít rádi, i když se o ně nedokážete postarat.
Zdroj: Ústecký kraj