
ČR - 28.01.2025
Režisérka Jana Počtová se ve svém nejnovějším dokumentárním cyklu Naše generace zaměřuje na způsob života čtyř věkových skupin: poválečné generace, tzv. Husákových dětí, mileniálů a generace Z. Cyklus Naše generace začíná 28. ledna ve 20:50 na ČT2.
„Režisérka Jana Počtová se v seriálu Naše generace snažila charakterizovat pojmy, které se začaly užívat v posledních letech jako označení pro jednotlivé generace a které vrůstají více do naší společnosti pro zjednodušení (baby boomers, gen X, Y, Z). Náš přístup k tématu je pojatý zkratkou, s nadsázkou, humorem a za využití archivů, které připomenou i leckteré standardy, na které jsme už mnohdy zapomněli. Myslím, že si v cyklu každý najde něco, co jeho generaci nějak formovalo či charakterizovalo,“ představuje sérii kreativní producentka Martina Šantavá.
Jana Počtová je zkušená dokumentaristka, která má za sebou několik celovečerních filmů (např. Generace Singles, Nerodič, Šťastně až na věky) a řadu televizních dokumentů s biografickou nebo cestopisnou tematikou. Trvale se zajímá o dění kolem sebe a zaznamenává proměny společnosti. Tentokrát se rozhodla zjistit, co mají jednotlivé generace společného a co je charakterizuje v jejich způsobu života – například ve vztahu ke vzdělání a k práci, k rodičovství, v péči o domácnost, trávení volného času či schopnosti zacházet s moderními technologiemi. Kladla si otázku, jaký vliv má vyrůstání ve stejném časoprostoru na formování našich hodnot a postojů a jak se tyto generační zkušenosti projevují. Přestože vycházela z amerického rozdělení generací na baby boomers a generace X, Y a Z, převádí charakteristiky na české poměry.
„V cyklu vždy uvádíme i termíny, které se používají u nás. Český termín pro baby boomers je v našem kontextu spíš poválečná generace – děti vyrůstající sice za totality, ale v míru a v dobách počínající konzumní společnosti. Pro další, generaci X, se u nás vžil termín Husákovy děti, jelikož to byly silné ročníky ovlivněné Husákovou prorodinnou politikou. Mileniálům z generace Y se zase říká Havlovy děti, protože se rodily za éry prezidenta Havla. Generace Z už ale jiné označení nemá a je jasné proč. Globalizace je už běžnou součástí angloamerické společnosti čili i té naší,“ vysvětluje režisérka Jana Počtová.
Dokument využívá množství unikátních archivních materiálů, které dokreslují každodennost v konkrétních dějinných etapách, například záběry z obchodů, škol, domácností či pracovních prostředí. „Práce s archivy byla klíčová. Nemám ráda, když se s nimi pracuje jen jako s obrazovou výplní pod výpovědi nebo jako odlehčení skrze nějaký vtipný záběr z filmu. Myslím, že naše archivy film dál posouvají a zároveň mluví samy za sebe,“ říká Počtová a zdůrazňuje, že za výsledkem stojí práce celého štábu. „Hlavní dík patří Vítu Poláčkovi, který pro nás archivy hledal. Zároveň je to i práce střihačů Petry Berkovičové a Zdeňka Smrčky. Postavili jsme vždy kostru výpovědí a Vítek poté cíleně hledal v archivech České televize, dokud nenašel archivy, které se nám líbily,“ uzavírá režisérka.
Zdroj a foto: Tiskové oddělení České televize.

