ÚSTÍ NAD LABEM - 08.01.2025
Nesnesitelná bolest hlavy, poruchy vidění, závratě nebo zvracení – i tak se projevuje migréna, kterou v Česku trpí asi milion lidí. Ti, kteří trpí třemi záchvaty za měsíc, ztrácejí podle odborníků za deset let v přepočtu téměř rok života, po který je nemoc zcela vyřadí „z provozu“.
Na Chomutovsku pacientům s migrénou pomáhá specializované centrum pro diagnostiku a léčbu bolesti hlavy, a to na neurologickém oddělení v Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnici Chomutov. Už rok v něm lékaři mohou pacientům podávat biologickou léčbu. Ta umí snížit počet záchvatů o více než polovinu, zkracuje délku trvání atak a zmírňuje intenzitu bolesti.
„V současné době u nás užívá biologickou léčbu 26 lidí s migrénou. V některých případech tato moderní terapie snížila počet migrenózních záchvatů až o 75 %. Pro pacienty, kteří jsou kvůli nemoci téměř vyřazeni z běžného života, je to výrazná změna k lepšímu,“ vysvětluje MUDr. Jiří Neumann, FESO, primář neurologického oddělení chomutovské nemocnice. Centrum slouží především obyvatelům jihozápadní části Ústeckého kraje. „Zvládli bychom biologickou léčbou pomoci více lidem. Léčba ve specializovaném centru je vhodná zejména pro pacienty trpící migrénou šest a více dnů v měsíci. Nabízíme důkladnou diagnostiku pomocí zobrazovacích metod, jako je například výpočetní tomografie nebo magnetická rezonance, a kromě moderní léčby je pacientům k dispozici také pomoc psychoterapeutů a fyzioterapeutů. Lze přijít buď s doporučením praktického lékaře či ambulantního neurologa, nebo i napřímo,“ popisuje neurolog. Stejně jako jeho kolegové, potkává v centru často nemocné, kterým mohli lékaři ulevit už dávno. „Někteří pacienti roky bojují s bolestmi hlavy tak, že si vezmou běžná analgetika. Ta ale při dlouhodobém užívání nebo ve větším množství poškozují zažívání a ledviny, a nakonec už ani nefungují,“ říká primář Neumann. Do chomutovského centra se podle něj nakonec dostane jen část těch, kteří by pomoc potřebovali. „Máme nyní například v péči pacientku, která s diagnózou migrény žije přes 40 let, a když k nám přišla, mívala až 12 záchvatů měsíčně. Nyní užívá moderní biologickou léčbu a počet atak nepřesáhne čtyři měsíčně. Snížila se i jejich intenzita. Silné záchvaty migrény prakticky vymizely a pacientka si teď užívá života,“ doplnila MUDr. Milena Zdvořilá, vedoucí lékařka centra.
U jedinců s menším počtem záchvatů stačí dle specialistů nasadit akutní léčbu – buď analgetika, nebo tzv. triptany. Při čtyřech a více záchvatech měsíčně už je ale vhodné nasadit preventivní léčbu, která záchvatům předchází. „Pokud ani tato léčba nefunguje, je možné nasadit pacientovi moderní biologickou léčbu specificky zaměřenou na ochranu před záchvaty migrény. Ta umí snížit počet záchvatů až o polovinu, zkracuje jejich trvání a zmírňuje intenzitu,“ dodává primář Neumann. Pro volbu vhodné léčby je podle něj třeba určit správnou diagnózu. K tomu slouží i moderní přístroje, které v centrech, jež se zaměřují na léčbu bolesti hlavy, mají.
Centrum pro diagnostiku a léčbu bolesti hlavy v chomutovské nemocnici zajistilo specializovanou péči blíže obyvatelům města a přilehlých oblastí. Pacienti s migrénou, kterým lékaři léčbu biologickými preparáty naordinovali, totiž museli ještě před rokem dojíždět přes hodinu do jiného centra v Teplicích nebo Karlových Varech.
Společně s chomutovským specializovaným centrem pro léčbu bolesti hlavy existuje v republice 39 dalších. Jejich seznam lze najít například zde.
O léčbě migrény
V současné době je na migrénu k dispozici účinná léčba, která se dělí na akutní a preventivní. V případě, že má pacient jen čtyři dny s migrénou (MMD) do měsíce a pomůže mu od bolesti tableta léku ze skupiny triptanů, stačí akutní léčba a není třeba nasazovat léčbu preventivní. Ovšem při vyšším počtu dnů s migrénou – pět a více do měsíce – dochází k výraznému snížení kvality života pacienta. Zde je vhodné nasadit preventivní (tzv. profylaktickou) léčbu, jejímž cílem je snížit počet a intenzitu záchvatů a omezit délku jejich trvání
Foto: PxHere