
ČR - 23.04.2025
Češi sledují americkou politiku čím dál víc, ale prezident Trump i jeho poradce Musk u nich propadají. Většina lidí si navíc myslí, že USA nehrají fér – ve světě prý sledují hlavně vlastní zájmy. Vyplývá to z nového průzkumu CVVM, který mapoval vztah české veřejnosti k Americe i jejím lídrům.
Podle březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) se většina české veřejnosti staví kriticky k působení amerického prezidenta Donalda Trumpa i jeho poradce Elona Muska. Zároveň panuje přesvědčení, že Spojené státy ve své zahraniční politice sledují především vlastní zájmy.
Zájem o dění v USA roste s věkem a vzdělánám
O politickou situaci ve Spojených státech se zajímá 60 % Čechů, přičemž zájem je vyšší u mužů (73 %) než u žen (48 %). Zájem rovněž roste s věkem a dosaženým vzděláním. Nejmenší zájem projevují mladí lidé ve věku 15–19 let, naopak nejvyšší zájem mají senioři nad 65 let.
Trumpovo působení hodnotí negativně většina Čechů
Více než tři pětiny respondentů (64 %) hodnotí dosavadní působení Donalda Trumpa ve funkci prezidenta USA negativně. Pozitivně jej vnímá 28 % dotázaných. Kladnější hodnocení převažuje mezi muži (32 %) a lidmi staršími 55 let. Naopak s rostoucím vzděláním roste i kritika – negativně se k Trumpovi staví 73 % vysokoškolsky vzdělaných respondentů.
Musk jako poradce prezidenta vzbuzuje skepsi
Elon Musk, který působí jako poradce prezidenta USA, je vnímán ještě kritičtěji. Jeho politické působení hodnotí negativně 69 % Čechů, kladně jej vnímá pouze 18 %.
USA upřednostňují vlastní zájmy, tvrdí Češi
Až 85 % respondentů souhlasí s tvrzením, že Spojené státy ve své zahraniční politice upřednostňují vlastní mocenské a ekonomické zájmy. Pouze 6 % si myslí opak. Tři čtvrtiny dotázaných (75 %) nesouhlasí se zavedením cel ze strany USA vůči Evropské unii.
Polsko jako spojenec, Rusko jako protivník
Nejvíce Čechů považuje za spojence Polsko (72 %). Naopak Maďarsko a USA jsou vnímány spíše jako nutní diplomatičtí partneři. Rusko je označeno za protivníka České republiky 71 % respondentů.
Průzkum probíhal od 14. do 26. března 2025 na reprezentativním vzorku 1037 osob starších 15 let prostřednictvím online a osobního dotazování. Výsledky nejsou přímo srovnatelné s předchozími šetřeními kvůli změně metodologie.

