ČR - 24.03.2024
Kybernetická kriminalita v České republice a celosvětově dosahuje nových vrcholů, jak naznačuje nedávná zpráva zveřejněná v nejnovějším vydání studie CRIF Cyber Observatory.
Podle této studie se na dark webu pohybuje neuvěřitelných 7,5 miliardy uniklých informací, což představuje meziroční nárůst o 45 %. Závažnost kybernetických útoků se dále prohloubila, přičemž technologické pokroky umělé inteligence (AI) poskytují kyberzločincům sofistikovanější nástroje k provádění útoků.
V roce 2023 bylo ohlášeno 1,8 milionu případů výskytu údajů na dark webu, což představuje meziroční nárůst o 15,9 %. Česká republika se umístila na 11. místě v žebříčku zemí s nejčastějšími krádežemi e-mailových adres spolu s heslem. Kyberzločinci využívají stále složitější techniky, které zahrnují využití malware a aplikací podporovaných umělou inteligencí, což ztěžuje rozlišení mezi pravou a falešnou komunikací.
„Ke krádežím osobních údajů využívají kyberzločinci malware a aplikace, které se postupem času stále zdokonalují a je obtížné je odlišit od pravých, takže se pro uživatele stávají pastí," říká Beatrice Rubini, výkonná ředitelka CRIF Personal Solutions & Cybersecurity services.
Podle analýzy CRIF Observatory se nejvíce cílí na e-mailové adresy, které jsou v 94,4 % případů spojeny s hesly. To umožňuje útočníkům vytvářet podvodné zprávy s věrohodným obsahem, které snáze nalákají oběti k poskytnutí dalších údajů.
V roce 2023 byl zaznamenán i nárůst ad-hoc nástrojů, jako jsou phishingové sady (např. Modlishka, Evilginx), které usnadňují útoky na spotřebitele prostřednictvím phishingových kampaní. Tyto nástroje jsou často vylepšovány pomocí umělé inteligence, což zvyšuje jejich účinnost a obtížnost odhalení.
Nejčastěji ohroženými daty jsou hesla, e-mailové adresy, uživatelská jména, jména a příjmení a telefonní čísla. E-mailové adresy jsou nejčastěji spojeny s hesly, což zvyšuje riziko podvodných útoků.
Podniky jsou stále častěji terčem kybernetických útoků, přičemž typy napadených subjektů se stále rozšiřují od finančního a pojišťovacího sektoru až po neziskové organizace a státní instituce.
Proti této rostoucí hrozbě by měly firmy a jednotlivci zvýšit svou obezřetnost a investovat do interních systémů vyhodnocování zranitelností a osvětových kampaní zaměřených na prevenci kybernetických útoků.
Kybernetická bezpečnost se stává stále naléhavějším tématem, které vyžaduje společnou snahu ze strany vlády, firem i jednotlivců. Udržení kroků s neustále se vyvíjejícími technologickými hrozbami je klíčové pro ochranu našich dat a soukromí v digitálním věku.
Zdroj: TZ CRIF Foto: AI