ČR - 03.01.2025
Pro mnoho Čechů není důchod životní etapou, které by se obávali. Podle výsledků průzkumu si dvě třetiny českých důchodců užívají tento čas, když mohou trávit více času s blízkými a věnovat se společenským aktivitám.
V mezinárodním srovnání se nejvíce na důchod těší Nizozemci (63 %), zatímco Japonci se této etapy nejvíce obávají (52 %).
Mezi Čechy, kteří ještě nejsou v důchodovém věku, se 58 % těší na osobní svobodu a relaxaci, kterou důchod přinese. Na druhou stranu, 21 % respondentů má obavy z nejistoty ohledně svých životních podmínek a 13 % se strachuje, jak budou nově trávit svůj čas.
Potřeba pečlivého plánování
Pouze 35 % českých respondentů se cítí připraveno na dlouhý život, což je pod průměrem zkoumaných zemí. Tento nedostatek důvěry v dlouhodobou připravenost se týká nejen Česka, ale i dalších zemí, jako je Japonsko (19 %) a Maďarsko (30 %). Naopak nejoptimističtější přístup mají Rumuni (65 %) a Španělé (58 %).
S prodlužující se délkou života považují Češi za své silné stránky vztahy s rodinou a blízkými (47 %), mentální zdraví (47 %) a práci či užitečnost (38 %). Naopak se slabší cítí v oblasti fyzického zdraví (32 %), vztahů se širší společností (31 %) a především financí. Pokud jde o finanční zabezpečení na stáří, sebevědomě se cítí pouze 25 % respondentů.
Klíč k spokojenému stáří
Češi věří, že klíčem k spokojenému stáří je trávit čas s blízkými (62 %), užívat si klid (61 %) a věnovat se tomu, co je baví (54 %). Finanční zabezpečení a ekonomická stabilita jsou také důležité, což potvrzuje 49 % respondentů.
Přestože spokojený důchod není pro každého dosažitelný, je zřejmé, že důkladné plánování a příprava mohou výrazně přispět k lepší kvalitě života v pozdějším věku.
Zdroj: průzkum NN pojišťovny a penzijní společnosti (2024, 11,6 tisíce respondentů)