Mnozí jej považují za nemoc minulosti, výskyt černého kašle však v České republice narůstá.
Toto vysoce infekční onemocnění postihující plíce a dýchací cesty ohrožuje zejména novorozence před očkováním povinnou hexavakcínou. Ochránit je může přeočkování rodičů, u ženy ideálně během těhotenství.
Černý kašel je poměrně závažným onemocněním projevujícím se zejména úporným “kokrhavým” kašlem, který může přejít až ve zvracení. Jeho nejzávažnější formy postihují malé děti a mohou vést k zápalům plic, onemocnění mozku, záchvatům, nebo dokonce úmrtím. Tato nemoc se přenáší prostřednictvím kapének, které mohou šířit i lidé s mírnými příznaky nebo úplně bez příznaků.
Příznaky se u nakaženého začnou obvykle projevovat 7 až 10 dní od nakažení. Někdy se ale mohou objevit dokonce až po 21 dnech. Nejprve se symptomy podobají běžnému nachlazení. Člověk může kýchat, smrkat, naměřit si mírnou horečku a zaznamenat slabý kašel. Ten však postupně nabírá na síle, až přejde k intenzivním záchvatům, které může doprovázet zvracení, úbytek váhy a celkové vyčerpání.
Tento urputný kašel může nakaženému způsobit až zlomeninu žeber, vznik kýly nebo pomočování. Ne u všech se ale musí tento typický příznak objevit. Někteří proto mohou černý kašel zaměnit s běžným nachlazením, aniž by tušili, že se stali přenašeči vysoce infekčního onemocnění. Fatální následky může mít toto onemocnění zejména pro novorozence.
“Děti mají očkování proti černému kašli zahrnuto ve formě takzvané hexavakcíny, která je v České republice povinná, nicméně její podávání začíná až ve 2. měsíci života novorozence. Aby do té doby nedošlo k jeho nakažení, doporučujeme nechat se přeočkovat nastávajícím rodičům a blízkým, kteří se k okolí miminka pohybují,” říká MUDr. Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono. “Vhodnou prevencí, jak může nastávající maminka chránit své dítě, je nechat se přeočkovat přímo během těhotenství. Protilátky se tak mohou k miminku dostat skrze placentu a mateřské mléko a je tak chráněno i v období před očkováním,” dodává.
Celoplošné očkování proti černému kašli u nás bylo zavedeno v roce 1958, díky čemuž výrazně klesla úmrtnost i nemocnost v dětské populaci. Onemocnění však nevymizelo a od roku 1993 zaznamenáváme jeho stoupající trend. Imunita získaná z očkování v dětství nechrání celý život, ale postupně klesá. Celoživotní není imunita ani po samotném prodělání onemocnění, proto je nutné nechat se pravidelně přeočkovat.
Vedle dětí toto onemocnění nejvíce ohrožuje starší lidi a chronicky nemocné pacienty s astmatem či CHOPN, jejichž sliznice dýchacích cest je již poškozena, a jsou proto vůči černému kašli náchylnější. Přeočkování v dospělosti je však doporučováno všem, jelikož jej najdeme ve všech věkových skupinách.
Přeočkování je vhodné po 10 až 15 letech. Více informací o různých očkování poskytne praktický lékař, popřípadě pracovníci v očkovacích centrech. “Kromě očkování proti černému kašli doporučujeme velmi zvážit také očkování proti klíšťové encefalitidě, HPV, chřipce, covidu a meningokokovým onemocněním,” vysvětluje Kateřina Šédová.
Termíny očkování pohlídá také nová verze aplikace Preventivka, které se uživatelé dočkají už na podzim. Kromě očkovacího kalendáře nabídne nový design a lepší orientaci i možnost sledování historie prohlídek u lékařů. “Naše preventivní aplikace poslední rok procházela poctivým vývojem, vzala si k srdci veškerou zpětnou vazbu, kterou dostala, poučila se z ní a chystá se vyrazit do světa v nové podobě,” dodává Kateřina Šédová.